Zeničanka Aida Baručija nova je zastupnica u Parlamentu Bosne i Hercegovine ispred Nezavnisnog bloka, ali i naša nova gošća u emisiji ‘One dolaze’ na temu ‘Uključite se u politiku’ u sklopu projekta ‘Ženska strana života’.
Baručija od 1996. godine radi u Domu zdravlja Zenica, a od 2012. godine zaposlena je kao saradnik za odnose s javnošću. Svoje obrazovanje nakon osnovne škole nastavila je u Srednjoj medicinskoj školi, a zatim i na Zdravstvenom fakultetu Univerziteta u Zenici gdje stiče zvanje diplomirane medicinske sestre. S obzirom da je bila drugi najbolji student u cijeloj generaciji, dobila je mogućnost i master studija kojeg završava na istom fakultetu.
Kako kaže, cilj joj je bio da nema samo ona korist od svog obrazovanja, već i šira društvena zajednica.
“Ja sam iskoristila svaku priliku u životu da bi napredovala, profesionalno i u svakom drugom pogledu, da bi što bolje odgovorila zadatku koji sam sebi postavila, a to je da u profesiji dostignem vrhunac i da budem društveno korisna na taj način da od mog školovanja nemam korist samo ja već ljudi koji se nalaze u mom okruženju. Upravo shodno tome sam 2017. godine završila edukaciju za vanjskog ocjenjivača AKAZ za kvalitet medicinskih ustanova u FBiH, a cilj akreditacije svih nas je da svi građani u BiH imaju jednaku i uravnoteženu zdravstvenu zaštitu”, govori Baručija.
[poll id=”5″]Na pitanje kako je počela njen angažman u politici, ističe da je do prije nekoliko godina smatrala da je i sama apolitična, ali da je uvidjela da svakim korakom postoji ‘kočnica’ i da živi u političkom svijetu.
“Sve određuje politika. Tako sam i ja odlučila da krenem u tom smjeru, ne da bi poboljšala svoj status, jer sam zadovoljna onim što imam, ali ono što mi je došlo u ideju da se priključim politici je ideja Nezavisnog bloka na čelu s našim gradonačelnikom. Promjene koje je napravio za dvije godine u Zenici meni su se dopale, a platforma me privukla. U tom kontekstu mogu spomenuti da smo dvije godine unazad izgubili 300 ljekara, jer se nisu mogli ostvariti ovdje. Pratim rad naših ljekara, u drugim državama su i šefovi klinika. Ovdje im se ne sviđa okvir u državi i država nije plužila ono što im je potrebno. Ja to ne mogu napraviti, ali NB svojom misijom i vizijom može napraviti poštenu državu i državu jednakih prava i šansi za sve”, dodala je Baručija.
Prije četiri dana i zvanično je potpisala da prihvata mandat zastupnice u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Međutim, prilikom potpisivanja je uvidjela da je tu još uvijek dosta poznatih lica osoba koje su dovele BiH do današnjeg stanja.
“Svaki glas koji smo dobili mi, oni ili ko već, je glas naroda da im bude bolje, a ne poslanicima”, naglašava naša sagovornica.
U Parlamentu BiH u naredne četiri godine bit će samo pet žena, za razliku od 10 koliko ih je bilo u prošlomandatnom sazivu. Kvota od 40 posto žena rijetko gdje je ispunjenja, ali Baručiji je posebno drago što je predsjedavajuća Borjana Krišto.
“Velika sam pristalica žena, jer smatram da su sposobne i što god požele, urade to svjesno i misle na druge ljude oko sebe. Mislim da će angažman žena sad u politici potaknuti i druge da se uključe, jer ako kažemo da su žene stubovi porodice, mogu reći da su one ona slika na Facebooku gdje mamu dijete pita sto pitanja, a tatu samo ‘Gdje je mama?’. Ako žene mogu biti takvi organizatori u kući i voditi sve pod kontrolom, zašto ne bi dale svoj doprinos u državi i svim nivoima vlasti. Žene su sposobne. Ako mene pitate ja svaki dan svoj planiram i tako mi je najjednostavnije. Od toga gdje kad otići, obići porodicu, napraviti ručak, oprati veš i slično. Isto radim i na poslu, ali tu sposobnost sam stekla školujući se, a to je menadžment vremena. Imam čak i vrijeme za odmor”, izjavila je Baručija.
Prema njenim riječima, problem današnjice i uključivanja žena u politiku jeste misao u glavama žena da nisu sposobne i dovoljno jake da podnesu ono što im politika donosi.
“Ja već sada mogu reći da trpim što se nalazim u politici, jer imate ljude koji smatraju da žena ne treba biti tamo, da nisu sposobne i jake i imate ljude koji su apolitični, komentarišu od kuće, a sami postaju dio politike. Pozivam sve mlade žene i žene da se priključe Bloku žena Nezavisnog bloka koji već godinu dana radi na osnaživanju žena, kako u životu, tako u politici. Pozivam ih da napravimo državu jednakih šansi i prava za sve”, istakla je naša sagovornica.
Pozvala je sve one koji su joj dali glas, ali i koji nisu, da prate njen rad, kao i rad svih poslanika u Parlamentu BiH i da nakon četiri godine na izborima kažu da li je bila aktivna ili ne. Ne želi biti ničija marioneta.
“Nisam planirala biti marioneta i samo sjediti i zarađivati tu, kako kažu, enormnu plaću, iako zaista ne znam kolika je. Dolazim iz Nezavisnog bloka i moram slijediti platformu, a svakako je naša ideja stop korupciji, jačanje pravne države i demokratskih državnih institucija i transparentnost izbornog procesa. To je nešto što ću prvo inicirati kao zastupnica. Svjesni smo odlaska mladih i da je u osnovnim školama upisano manje 27.000 djece, a u srednjim 30.000 učenika. Vlasti bi trebale raditi na tome da zaustave odlazak omladine. Ovaj obrazovni sistem djeci i nakon završetka školovanja ne nudi adekvatno tržište rada. Oni se ne mogu ostvariti i odlaze dalje. Teži se kreiranju novog obrazovnog sistema koji će se uskladiti s potrebama novog tržišta rada”, dodaje Baručija.
Zenica je njena matična kuća, a kao poruku građankama je kazala da bi trebale podržati rad gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića koji ima plan od Zenice napraviti evropski grad.
“Sve osobe, muškarci i žene, u Gradskom vijeću bi se trebali izdići iznad ličnih interesa i gledati interes svih građana. Pozivam žene i mlade ljude da hrabro istupe. Meni je manje značajno šta će apolitični komentarisati po Facebooku, jer mene lično malo ko poznaje, nego šta ja mogu napraviti za dobrobit svih građana BiH počevši od moje djece. Poruka mladima je da se izdignu, poznaju sebe i svoju ličnost i da to kažu pred svima i krenu u oslobađanje nam Bosne i Hercegovine”, naglasila je naša sagovornica.
Baručija je za kraj istakla da bi njen 4-godišnji mandat bio uspješan kada bi se promijenio izborni zakon, uvelo elektronsko glasanje i usvojili prijedlozi borbe protiv korupcije i jačanje državnih institucija.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.