Protekle sedmice održan je prvi online sastanak grupe „Splitska inicijativa“, sastavljena od skoro svih profesora na katedrama obiteljske medicine Medicinskih fakulteta sa prostora bivše Jugoslavije. Domaćin (eng.host) i organizator ovog sastanka bio je uvaženi profesor, osnivač, šef katedre obiteljske medicine i dekan Medicinskog fakulteta u Ljubljani Igor Švab. Igor Švab je bio predsjednik Europskog društva porodične medicine (Wonca Europe) od 2004. do 2010. godine.
Za sastanak je korišten Cisco Webex Meetings sustav koji omogućava audio-vizualno učešće više osoba u isto vrijeme. Ono što je interesantno, virtualno okupljanje upriličeno je baš na isti datum kada je početkom godine u Mostaru bio zakazan skup na dotada uobičajenoj formi održavanja sastanaka, koji je zbog novih okolnosti morao biti odgođen.
Podijelila su se mišljenja i slaganja da je ovo jedan od budućih modela rada ne samo nas kao predavača nego i kao ljekara u radu sa pacijentima, tipa telemedicine na koju se svi trebamo pripremiti i obučiti. Naravno da se otvara prostor i potreba za edukaciju i sticanja znanja iz ove vrste pismenosti i kod naših pacijenata. Instaliranje ovog načina održavanja sastanaka nije besplatan ali nije ni preskup model rada u novonastalim okolnostima.
Projekat “Splitska inicijativa”, započela je sa svojim aktivnostima prije 9 godina sa jednostavna ciljem razmjene iskustava o primjeni novih modela obrazovanja, koji se do sada zasnovao na bolonjskom studiju i drugim vrstama preddiplomskog obrazovanja. Kolege okupljene oko ove inicijative razmjenjivale su ideja za poboljšanje teorije i prakse u okviru obiteljske medicine kao akademske i znanstvene discipline. Bili smo izuzetno sretni i počastvovani što smo bili domaćini ovakvog jednog znanstvenog skupa koji je održan u Sarajevu od 24. i 25. 03. 2017. godine, a čija tema je bila vezana za načine evaluacije teorijskog i praktičnog znanja studenata.
Unatoč blokadi izravnih kontakata u doba CORONE, grupa „Splitska inicijativa“ sastavljena od predstavnika skoro svih katedri obiteljske medicine bivše Jugoslaviji našla je načina da se izbori za znanje studenata, unapređuje nove modele učenja i ispitivanja studenata te pomaže nastavnicima da se prilagode na nove uvjete izvedbe nastave i ispitivanja studenata putem webinara i novih aplikacija.
Bilo je jako dobro prilika za naučiti nešto novo ali i zadovoljstvo vidjeti se sa dragim i uvaženim kolegama i profesorima sa kojima ove godine nećemo moći da se vidimo izravno na kongresima u regiji i Europi. Kao što bi rekao Seneka „ Podučavajući druge, učimo i sami“! Sretno i zdravo svima do novog učenja i druženja!
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.