Završeno je drugo po redu takmičenje za studente softverskog
inženjerstva pod nazivom „Code Smash“, u organizaciji Politehničkog fakulteta Zenica i IT kompanije Softray Solutions. Studenti podijeljeni u timove, rješavali su problem koji se tiče uspostavljanja sistema vakcinacije u Bosni i Hercegovini.
Za tri tima sa najboljim rješenjima su obezbijeđene vrijedne nagrade, a tim povodom upriličena je finalna ceremonija uručivanja nagrada u prostorijama ovog Fakulteta.
– Svi prisutni su se složili da su prezentovane ideje zaista kreativne, te su napravljene s ciljem uspostavljanja sistema vakcinacije u Bosni i Hercegovini, no prema ocjenama žirija najkreativniji bio je tim „Epsilon“ koji je osvojio vrijednu novčanu nagradu u iznosu od 2.500,00 KM. Drugo mjesto zauzeo je tim „Delta“ koji je osvojio novčanu nagradu u iznosu od 1.500,00 KM, dok je treće mjesto osvojio tim „Beta“ sa osvojenom novčanom nagradom u
iznosu od 1.000,00 KM – izjavio je prof.dr.sc. Sabahudin Jašarević, dekan Politehničkog Fakulteta.
Nagrade pobjedničkim timovima uručio je prof.dr.sc Spahija Kozlić, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK, koji je tom prilikom izjavio: „Čestitam Politehničkom fakultetu i suorganizatorima, a posebno studentima koji su učestvovali na ovom takmičenju.“
Prof. dr Samir Lemeš, šef Katedre za softverski inžinjering Politehničkog fakulteta istakao je kako je posebno saradnja s IT kompanijama značajna za ovaj odsjek, koji je nedavno uspostavljen s namjerom jačanja podrške izgradnji informacionog društva u BiH.
Studenti su izrazili zadovoljstvo što su u ovim izazovnim vremenima, tokom pandemije imali priliku steći uvid u realne projekte i poslovne poduhvate s kojima će se mnogi od njih uskoro susresti.
– Tokom ovogodišnjeg Hackathona smo imali priliku steći jedinstveno iskustvo rada u toku pandemije kakva do sada nije zadesila čovječanstvo. Upravo je to i bio ključ našeg uspješnog rješenja – pronalazak najlakšeg i najbržeg načina vakcinacije građana, jer smo uz odličnu zabavu uspjeli da uđemo u srž tematike. Ideje o svim funkcionalnostima aplikacije smo dobili kroz stalne diskusije i istraživanja postojećih rješenja kao i njihovih problema.
Također, vodili smo računa o vrlo složenom uređenju zdravstva Bosne i Hercegovine, te smo nastojali napraviti univerzalno rješenje za sve nivoe.
Naravno, veliki udio u našem uspjehu je imala i naša mentorica Amra Mujčinović Baručija, koja je svojim znanjem i iskustvom navodila naš tim u pravom smjeru. Uživali smo u izradi dizajna korisničkog sučelja mobilne aplikacije namijenjene primarno građanima, te web aplikacije primarno namijenjene medicinskim radnicima. Veliku pažnju smo posvetili detaljima koji bi nas istaknuli u odnosu na druge, npr. mogućnost mobilnog tima, prijave
nuspojava korištenjem chatbota itd. -izjavio je Harun Smaka, predstavnik pobjedničkog tima „Epsilon“.
– Cilj ovog takmičenja, između ostalog bio je potaći studente da dodatno razvijaju svoje znanje i vještine vezane za programiranje, ali istovremeno da rade na razvoju kreativnih ideja i njihovih funkcionalnosti – izjavila je Ilma Pašić, koordinatorica ovogodišnjeg Code Smash Hackathona.
– Od velike je važnosti da kroz ovakve događaje skrenemo pažnju na kapacitete, te kreativne ideje koje studenti imaju. Nažalost, u većini slučajeva izostane adekvatna podrška institucija i organizacija koje bi ih podržale prilikom implementacije – dodala je Ilma Pašić.
Ostali sponzori koji su podržali organizaciju takmičenja su: UniCredit banka, te Institut za zdravlje i sigurnost hrane.
Medijski sponzori za drugi Code Smash hackathon bili su:
RadioSarajevo.ba, RTV Zenica, Zenicablog.ba i Zenit.ba.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.