Konkursna komisija u sastavu Hasan Ćemalović, d.i.a., predsjednik komisije, Akademik Nikola Bašić, d.i.a., Gordana Memišević, dipl.oec, dr. Sabina Mujkić, urbanist i prostorni planer, Vedina Babahmetović, d.i.a., i Zvjezdan Turkić, d.i.a., ocijenila je devet potpunih radova pristiglih na arhitektonsko-urbanistički konkurs za izradu idejnog rješenja centralne gradske zone u Zenici.
Najboljim je proglašen rad autorice Nine Čačković iz Tuzle, druga nagrada pripala je Nini Sakić dok treću nagradu dijeli autorica Marina Bucat iz Splita, Republika Hrvatska, sa saradnicima: Jelenom Borota, Višnjom Kukoč, Moranom Ostojić i Markom Borota.
Novčana vrijednost prve nagrade iznosi 25.000 KM, druge 12.500 KM, a treće 7.500 KM.
Prilikom ocjenjivanja konkursnih radova Komisija je vrednovala kriterije poput urbanističke postavke, ambijentalnog kvaliteta prostora te racionalnosti i ekonomičnosti prilikom izgradnje i korištenja prostora.
Za potrebe realizacije projekta, pristupit će se izradi regulacionog plana u koji će biti inkorporirana nagrađena rješenja.
Izrada projektne dokumentacije i privođenje lokaliteta namjeni očekuje se do kraja tekuće godine, dok su konkretne aktivnosti na izgradnji Centralne gradske zone planirane za 2020. godinu.
Mišljenje žirija:
Urbanistička postavka: Pristupajući zadatku, autor metodom forenzičara razjašnjava zatečene, prostorne, urbanističke i kulturne slojeve koji su, kroz povijesni hod, središnji prostor Zenice oblikovali u specifični urbanistički identitet. Slijedeći razvojni kontinuitet tog heterogenog urbanog žarišta, u kojem se sustiču vidljive i nevidljive silnice šireg područja grada, autor umrežava pridodane prostorno – sadržajne slojeve. Izbjegavajući velike i autoritativne geste, autor u prostor natječajnog obuhvata ne uvodi prostornu hijerarhiju niti autoritativna urbana usmjerenja, spontano oblikujući mrežu komplementarnih prostora, sadržaja i oblika. Time je najbolje afirmirana autentična i prepoznatljiva karakterizacija centra Zenice. Nasuprot tome, prenaglašeni trendovski dizajn partera i urbane opreme te agresivni grafizam pješačkih trajektorija daju novooblikovanom prostoru stanovito svojstvo kaotičnosti, što onemogućava da se vrijednosti ovog projekta sagledavaju na prvi pogled. Decentnija i suzdržanija interpretacija parternih površina i opreme puno bi pridonijela boljem razumijevanju osnovne ideje projekta. Čuvajući postojeći park kao zelenu oazu, stacionarni saobraćaj disperzan je na više rubnih lokacija, što otvara put postupnoj izgradnji i procesulanom karaktertu razvoja projekta.
Ambijentalni kvalitet prostora: Poboljšana je ukupna ambijentalna vrijednost prostora čemu najviše pridonosi uvjerljiv prijedlog izlaska gradskog centra na obalu rijeke. Rješenje donosi novu atmosferu i ugođaj na cijelom prostoru, ne samo kroz uređenje vanjskih površina, već i kroz izgradnju novih objekata.
Racionalnost i ekonomičnost: U radu je izražena racionalnost i ekonomičnost korištenja prostora. U slobodne prostore, kao i one zamjenske, unijeti su sadržaji iz razvojnih programa grada, al ii drugi koji mogu pridonijeti urbanoj ekonomičnosti i tržišnom potencijalu zone centra. Bitno je istaknuti da projektno rješenje ima procesni karakter, što ga čini otvorenim za različite prostorne i programske preinake i realizaciju u etapama. Metodološki kvalitetan pristup nudi strategiju koja može biti uspješno provedena kroz planske dokumente.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.