Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona i Pedagoški zavod Zeničko-dobojskog kantona okončali su realizaciju projekta ”Kvalitetno obrazovanje kroz kurikularnu reformu”, koji je implementiran uz podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini te pomoć ambasada Republike Italije i Kraljevine Norveške.
Na kurikularnoj reformi radilo je dvije godine više od 100 eksperata iz različitih oblasti i veliki broj recenzenata, koji su sačinili nacrte ukupno 53 predmetna kurikuluma za redovne osnovne škole i gimnazije baziranih na ishodima učenja. Kurikulimi su usklađeni s dokumentom Zajednička jezgra nastavnih planova i programa definirana na ishodima učenja u BiH, koji je donesen od strane Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u BiH.
Direktorica Pedagoškog zavoda Aida Salkić najavila je da će se primjena inoviranih nastavnih planova i programa (predmetnih kurikuluma) odvijati sukcesivno, počevši od školske 2022/2023. godine (u 1. i 6. razredu osnovne škole, te u 1. i 3. razredu gimnazije). U prvoj godini primjene realizira se posljednja projektna aktivnost koja se odnosi na pilotiranje, odnosno eksperimentalnu primjenu predmetnih kurikuluma.
– Poslije godinu dana ćemo sumirati rezultate i uporediti stare nastavne planove i programe i nove kurikulume. Kurikulum je veoma bitan jer sve zemlje u okruženju, zemlje EU, rade po kurikularnim nastavnim planovima i programima. Zahvaljujući Misiji OSCE-a našem stručnom timu su pružali pomoć najbolji stručnjaci praktičari u ovoj oblasti – rekla je Salkić.
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Spahiaj Kozlić rekao je da je kurikularna reforma jedan od stubova obrazovanja te da se gotovo četiri godine radi na najboljim rješenjima u ovoj oblasti.
– Rezutati PISA istraživanja iz 2019. bili su jedan od bitnih motiva pravac u kojima trebamo djelovati i to je jedan od ciljeva da se poboljša i popravi funkcionalna pismenost naših učenika, jer vjerujem da će ova kurikularna reforma to i uraditi. U tom smislu, predstoji reforma srednjeg stručnog obrazovanja, posebice u dijelu jačanja praktičnih kompetencija koje trebaju steći učenici srednjih stručnih škola. U tom smislu radimo nekoliko uporednih projekata i očekujemo da ćemo vrlo brzo krenuti u tom pravcu kako bismo otvorili jednu veliku priču koja se zove dualno obrazovanje u ZDK – rekao je Kozlić.
Naglasio je da se istovremeno sa kurikularnom reformom radilo i na stvaranju boljih uslova za izvođenje nastave, kroz projekte rekonstrukcije 60-tak školskih objekata, koja će biti završena do kraja mandata ove vlade, kao i poboljšanje materijalnih uslova oko 6.000 zaposlenih u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju.
– Znatno smo materijalno popravili položaj zaposlenih, planiramo to ove godine dodatno unaprijediti i na taj način mi šaljemo poruku da je obrazovanje nulti prioritet ove vlade i ovog ministarstva – rekao je Kozlić.
Podršku Vladi i resornom ministarstvu u implementaciji kurikularne reforme pružili su i predstavnici OSCE-a te ambasada Republike Italije i Kraljevine Norveške, koji su istakli da je reforma nastavnih planova važan korak ka približavanju EU, a podršku je iskazao i Sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Zeničko-dobojskog kantona.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.