Prema podacima Evropske službe za klimatske promjene Copernicus (C3S), 2024. će se zabilježiti kao najtoplija godina na svijetu otkad postoje mjerenja, a trend izuzetno visokih temperatura očekuje se i u prvom dijelu 2025. godine. Ova zabrinjavajuća informacija dolazi dvije sedmice nakon što su klimatski razgovori UN-a rezultirali dogovorom vrijednim 300 milijardi dolara za borbu protiv klimatskih promjena. Ipak, siromašnije zemlje smatraju taj paket nedovoljnim za suočavanje s rastućim troškovima katastrofa povezanih s klimom.
C3S je potvrdio da su prosječne globalne temperature u 2024. prvi put premašile 1,5 stepeni Celzija u odnosu na predindustrijski period (1850.–1900.). Ekstremni vremenski uslovi obilježili su ovu godinu: ozbiljne suše pogodile su Italiju i Južnu Ameriku, smrtonosne poplave zadesile Nepal, Sudan i Evropu, dok su toplotni valovi u Meksiku, Maliju i Saudijskoj Arabiji odnijeli hiljade života. Osim toga, katastrofalni cikloni razorili su dijelove SAD-a i Filipina.
Naučne analize jasno potvrđuju utjecaj klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem na sve ove ekstremne događaje.
Rekordne emisije i rastući izazovi
Istraživač klime Copernicus Julien Nicolas izjavio je da su globalne temperature trenutno na rekordno visokom nivou i da će se vjerovatno zadržati takve još nekoliko mjeseci. Dok vlade širom svijeta obećavaju smanjenje emisija ugljičnog dioksida – glavnog uzroka klimatskih promjena – podaci pokazuju da će globalne emisije CO2 ove godine dosegnuti novi rekord.
Klimatski fenomen El Nino, koji doprinosi rastu globalnih temperatura, završio je ranije ove godine, ostavljajući svijet u neutralnim uslovima. Ipak, naučnici prate mogućnost razvoja fenomena La Nina u 2025., koji bi mogao privremeno ohladiti temperature.
“Čak i ako La Nina donese blagi pad temperatura, to ne znači da će svijet postati siguran ili stabilan”, upozorila je Friederike Otto, viša predavačica na Imperial College London.
“Opasni toplotni valovi, suše, šumski požari i tropski cikloni i dalje će biti prisutni.”
Ovi alarmantni podaci dolaze u trenutku kada se svijet suočava s potrebom za hitnim i sveobuhvatnim djelovanjem kako bi se smanjili efekti klimatskih promjena. Iako je postignut globalni dogovor na COP28, postavlja se pitanje da li je to dovoljno da odgovori na rastuće izazove s kojima se suočavaju najugroženije zajednice.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.