Najduže pomračenje Mjeseca u posljednjih više od 500 godina dogodiće se u ranim jutarnjim satima u petak, 19. novembra, i trajaće nekoliko sati. Vrhunac djelimičnog pomračenja dogodiće se rano u petak kada će 97 odsto Mjeseca pomračeno sjenkom Zemlje.
Prethodno najduže djelimično pomračenje Mjeseca dogodilo se 2018. godine i trajalo je manje od dva sata.
Pomračenje će biti vidljivo iz svih 50 američkih država, Kanade i Meksika, kao i dijelova Južne Amerike, Polinezije, Australije i Kine, saopštila je NASA.
Mjesec će biti na najdaljoj tački od Zemlje tokom pomračenja, usporavajući svoju orbitu i produžavajući vrijeme potrebno da izađe iz najtamnijeg dijela sjenke ove planete, poznatog kao umbra, pošto će Mjesec, Zemlja i Sunce biti usklađeni.
Opservatorija Holcomb objavila je video-snimak sa detaljima kako će izgledati pomračenje.
Događaj će početi nešto poslije ponoći i za razliku od pomračenja Sunca, nikome neće biti potrebne posebne naočare da bi vidjeli ovaj fenomen.
Kada dođe do pomračenja, Mjesec će poprimiti crvenkastu nijansu, a vidljiv će biti samo komadić stvarnog Mjeseca. Događaj će trajati nekoliko sati, što ga čini najdužim te vrste u poslednjih 580 godina, a sljedeće pomračenje Mjeseca će se desiti tek u maju 2022. godine, navodi “Russia Today”.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.