Morate se naviknuti na činjenicu da je voda ograničen resurs. Stoga je na nama da je pokušamo koristiti što je moguće učinkovitije. To možemo lako postići jednostavnim promjenama svakodnevnih navika, naprimjer, tuširanjem umjesto kupanja.
Za punjenje kade vodom potrebna je mnogo veća količina vode nego za brzo tuširanje. Petominutnim tuširanjem svaki dan umjesto kupanja može se uštedjeti 400 litara vode sedmično, uz znatno manju potrošnju energije.
Šamponi i balzami
Kako bi imali učinka, neke je šampone i balzame potrebno ostaviti na kosi nekoliko minuta, a za to vrijeme voda nepotrebno otječe u odvod. Isprobajte proizvode za kosu koje ne treba ostaviti dugo u kosi. Ili biološke šampone i balzame. Ti proizvodi izrađeni su od prirodnih sastojaka i znatno su ugodniji za vodene ekosisteme u kojima na kraju završe.
Kuhinjska slavina i kako uštedjeti
Ako ne možete popiti svu vodu koju natočite u čašu, nemojte je prosuti. Možete je iskoristiti za zalijevanje biljaka. Biće vam na tome zahvalne.
Organsko povrće i voće uzgaja se na održiv način i ne prska se insekticidima i ostalim hemikalijama. Uzgaja se u tlu bez umjetnih pesticida i komposta. Možda ćete u salati pronaći puža, ali to je samo dokaz da je ta salata prirodnija.
Odabirom organski uzgojenog voća i povrća štedite i vodu jer se ne mora ispirati toliko temeljito kao voće i povrće obrađeno hemikalijama.
Za pranje zuba potrebno je oko dvije minute, ali ako vodu ostavite da teče, nepotrebno je prolijevate. Otvorite slavinu samo kada želite isprati četkicu. Isto vrijedi i za brijanje. Na početku napunite umivaonik do pola, ali nemojte ostaviti vodu da teče sve vrijeme.
Po mogućnosti treba kupovati proizvode za jednokratnu upotrebu od recikliranih vlakana jer se njihovom proizvodnjom troši znatno manje energije i čuva se drveće.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.