15.9 C

Na današnji dan NK Čelik odigrao prvu utakmicu na Bilinom polju i pobijedio Fiorentinu (FOTO)

Bilino Polje

Nogometaši Čelika su na današnji dan, 4. oktobra 1972. godine, igrali prvu utakmicu na tek izgrađenom stadionu Bilino polje. Zeničani su savladali tada italijansku Fiorentinu i osvojili Srednjoevropski kup – Mitropa kup.

- Izbori 2024 -

Prvi finalni meč Mitropa kupa 1972.godine igran je 4. augusta. Tada su italijanska Fiorentina i Čelik odigrali meč bez pogodaka u Firenci. U drugom susretu igranom 4. oktobra na Bilinom polju, zenički crno-crveni slavili su 1:0 pogotkom Mirsada Galijaševića i osvojili prestižno takmičenje.

Nekoliko godina nakon izgradnje, stadionu je dat epitet “najljepšeg stadiona u Jugoslaviji”. Bilino polje ima dimenzije u britanskom stilu sa kvadratnim oblikom, a ne ovalnim, kakav ima stadion Koševo u Sarajevu.

Inače, stadion Bilino polje imao je kapacitet od 30.000 gledalaca, a postavljanjem sjedalica kapacitet je oko 18.000 mjesta. U međuvremenu stadion je značajno rekonstruisan i zadovoljava sve UEFA-ine i FIFA-ine kriterije za odigravanje susreta svih nivoa takmičenja.