Delegat Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine Zlatko Miletić (ZNG) je problematizirao bh. izvoz oružja u Izrael, a na šta se osvrnuo resorni ministar Staša Košarac (SNSD) istakavši najznačajnije podatke po ovom pitanju.
Pozivajući se na podatke Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTK BiH), Miletić je istakao da je bh. izvoz u Izrael 2019. iznosio 3,7 miliona KM, 2022. je premašio 12 miliona te da je u prva tri mjeseca ove godine iznosio 4,1 milion KM. Ukazao je da je oružje među proizvodima koji prema vrijednosti predvode bh. izvoz u Izrael.
“Prema vrijednosti, nakon ulja od repice, namještaja, izolovane žice i određenih soli, na šestom i sedmom mjestu na listi top deset proizvoda koji iz Bosne i Hercegovine odlaze u Izrael su sporogorući štapini, detonirajući štapini, bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična vojna municija i njihovi dijelovi”, naglasio je Miletić.
Napomenuo je da Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, uz prethodnu saglasnost Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva odbrane i Ministarstva sigurnosti, treba odobriti izvoz oružja. Shodno tome, imao je pitanje za ova ministarstva, prvenstveno Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
“Postavljam pitanje da li je moralno, etički, zakonski i da li je pravno zasnovano u kontekstu humanitarnog međunarodnog prava da bh. firme očigledno spajaju ugovore sa Izraelom? Sigurno je da je to neprihvatljivo za veliki broj građana”, izjavio je Miletić.
Odgovarajući na ovo pitanje, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac je potvrdio da se oružje ne može izvoziti bez prethodne saglasnosti navedenih ministarstava. Podsjetio je da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine može donijeti odluku o obustavi izdavanja dozvola za izvoz oružja usljed diplomatskih napora za postizanje mira.
Kako je naglasio, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u proteklih osam mjeseci nije izdalo niti jednu dozvolu za izvoz oružja u Izrael.
“Posljednja dozvola je izdata 29. marta ove godine, i to za kompaniju Ginex Goražde. Riječ je o kapislima u količini od 90 miliona komada, a čija je vrijednost 1,4 miliona eura”, dodaje.
Istakao je da su 2019. također Ginexu izdate tri dozvole za izvoz u Izrael u vrijednosti od 141.000 eura, 2020. su izdate tri dozvole za Ginex u vrijednosti 8.000 eura, 2021. su izdate tri dozvole za goraždansku Pobjedu i Ginex u vrijednosti 245.000 eura i 2022. su izdate četiri dozvole za bugojanski Binas, Ginex i Matra Group Laktaši u vrijednosti od 1,7 miliona eura.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.