Mikrokreditne organizacije u Bosni i Hercegovini, članice Udruženja mikrokreditnih organizacija u BiH – AMFI zaključno sa 30.06.2020. godine odobrile su odgodu plaćanja za 29.232 klijenata u iznosu od 136 miliona KM, u cilju prevazilaženju negativnih efekata pandemije COVID 19.
Članice Udruženja mikrokreditnih organizacija – AMFI odobrile su 5.933 zahtjeva za moratorij što čini 20 posto u odnosu na ukupan broj odobrenih zahtijeva klijenata.
- Klijenti mikrokreditnog sektora u BiH su itekako pogođeni pandemijom koronavirusa i osjećaju posljedice i njen uticaj u privatnom i poslovnom segmentu – kazala je Elma Zukić, predsjednica Udruženja mikrokreditnih organizacija u BiH AMFI.
Podsjetila je da je naredbama krizinih štabova upravo malim obrtnicima bio zabranjen rad, uključujući i rad pijaca putem kojih mali poljoprivredni proizvođači plasiraju svoje proizvode.
Dodala je da mikrokreditne organizacije u BiH postupajući u skladu sa odlukama nadležnih agencija za bankarstvo RS i FBiH, kroz individualan pristup i dogovor sa svakim pojedinim klijentom, pružaju pomoć kako bi se osigurao kontinuitet poslovnih aktivnosti.
- Mikrokreditni sektor u BiH i na ovaj način želi ojačati socijalni aspekt svoga djelovanja, jer je poznato da su klijenti mikrokreditnih organizacija u BiH naječešće osobe koje ne ispunjavaju uvjete za konzervativne metode finansiranja – kaže Zukić.
Podsjetila je da je krajem 2019. godine u BiH bilo 210.821 klijenata mikrokreditnih organizacija, a od svih dodijeljenih mikrokredita 33 do 35 posto se odnosi na poljoprivredni sektor, dok 66 posto svih klijenata mikrokreditnog sektora u BiH dolaze iz poljoprivrednih područja.
Prava snaga sektora je u činjenici da jedan korisnik mikrokredita suštinski obezbjeđuje sredstva za rast i razvoj svoje djelatnosti, mikrobiznisa i život svoje porodice.
Ako se uzme u obzir da jedna bh. porodica ima najmanje tri člana, može se pretpostaviti da mikrokreditni sektor indirektno ima uticaj na više od 600.000 građana.
Uzimajući u obzir da u BiH živi 3,5 miliona stanovnika, to je indirektan uticaj na 17 posto stanovništva.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.