U mjesecu, kada pričamo u nasilju, serijal emisija ‘One dolaze’ završavamo s uposlenicom Medice Zenica Fatimom Čajlaković-Mešanović. Fatima je u svakodnevnom kontaktu sa ženama koje su pretrpjele određenu vrstu nasilja.
Tridesetogodišnja Čajlaković-Mešanović je diplomiranja socijalna pedagoginja. U Medici radi već sedam godina na poslovima socijalne pedagoginje, terapeutkinje, u direktnom radu sa žrtvama nasilja u porodici zajednici, sa ženama u sigurnoj kući, psihološkom savjetovanju i SOS telefonu.
Svoje srednjoškolsko obrazovanje je završila u Gazi Husrev begovoj medresi u Sarajevu. Nakon toga upisuje Socijalnu pedagogiju na Islamskom pedagoškom fakultetu. Za Medicu se odlučila nakon edukacije na fakultetu o Medici.
“Dok sam bila na fakultetu dosta sam slušala o Medici. Njihove uposlenice su nam predstavljale svoj rad, a i mi smo s fakulteta išli kod njih i predstavljali svoj projekt koji se ticao različitih tema. Tako sam se upoznala s radom u Medici. Sve me to privuklo, a s obzirom na to da se ovaj smjer bazira na pomaganju drugima, a Medica njeguje humanistički pristup, ovdje sam potražila mjesto za rad”, izjavila je Čajlaković-Mešanović.
[poll id=”9″]Najteži slučajevi
Rad u Medici za našu sagovornicu nije toliko naporan, ali svaki slučaj predstavlja određeni izazov. Svog prvog susreta sa ženom koja je preživjela nasilje i pokušala suicid, i danas se sjeća.
“Pitala sam se hoću li ja sve to moći, jer je počelo uticati na mene. Vremenom kako sam više radila, pokušala sam balansirati privatnu i poslovnu sferu. Iako pokušavam, teško je to razgraničiti i otrgnuti se od svega toga i sve to ostaviti sa zatvaranjem kapije Medice”, dodala je naša sagovornica.
Najteži slučajevi su joj oni u kojoj su djeca žrtve nasilja u porodici. Dosta rade i na sebi kroz supervizije i radionice kako bi i sami sačuvali svoje mentalno zdravlje s obzirom na to da su svakodnevno pod pritiscima i utjecajem priča žrtava nasilja.
“Ipak, uživam, sretna sam što radim. Osmijeh žene i djeteta, te očigledni napredak da žena ne želi trpjeti nasilje, su veliki uspjeh za sve nas”.
Naša sagovornica ističe kako se žene veoma teško odluče na prijavu nasilja. Također, teško i priznaju sebi da su žrtve nasilje zbog straha od predrasuda i osuda.
Svaka prijava je ozbiljna
Dodala je da one, kao uposlenice, svaku prijavu po Zakonu moraju smatrati ozbiljnom. Svaki građanin koji zna za nasilje, trebao bi ga prijaviti nadležnoj ustanovi.
“Ako se Medici prijavi osoba, mi smo dužni to sve prijaviti policiji i dalje. Osobe često imaju strah, ali uvijek anonimno na SOS telefon 1265 mogu prijaviti nasilje ako se boje otkrivanja svog identiteta. Cilj nam je da osvijestimo žene da imaju nasilje, da trebaju nazvati, da će dobiti potrebnu zaštitu”, ističe naša sagovornica.
Medica, prema njenim riječima, najviše sarađuje s Centrima za socijalni rad i policijom, ali i drugim relevantnim institucijama kao što su tužilaštva i sudovi.
“Često pošaljemo prijavu, izađe se na teren, napiše se prijava, upozori se osoba i sve ostane na tome. Država mislim da bi trebala više dati na ovom polju. Najveći problem ženama, kada su u sigurnoj kući i nemaju podrške, je taj kada izađu da se vraćaju muževima, jer su ekonomski ovisne i nemaju gdje otići. Žene koje su žrtve nasilje, a psihički bolesnici, nemamo ni za njih riješena određena pitanja”, izjavila je Čajlaković-Mešanović te dodala da se počinitelji nasilja moraju kazniti većim kaznama i sankcijama.
Besplatan SOS broj za nasilje
Prema njenim riječima, mnoge osobe koje im se obraćaju se žale na policiju koja često njihove prijave ne shvati ozbiljno. Njena poruka za kraj svim ženama se ogleda u prepoznavanju važnosti žene u društvu i potrebe da žena sebe stavi na prvo mjesto.
“Poštujte i cijenite sebe. Ne dozvolite da vas neko ugnjetava i ponižava. Svaka žena treba da ima svoj stav, samopouzdanje i samopoštovanje i nikada ne dozvolite da neko čini nasilje nad vama. Ako se to desi, uvijek postoji zaštita, Medica je 24 sata aktivna da Vas zaštiti i pruži podršku. Imamo i besplatan SOS broj 1265 koji je dostupan 24 sata. Cijenite se, imajte samopouzdanja i ne dajte na sebe”, zaključila je Čajlaković-Mešanović.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.