Gradska biblioteka Zenica, povodom Dana maternjeg jezika, promovirala je večeras novu knjigu dr. Melide Travančić pod nazivom “Žena u tekstu”.
Riječ je o jubilarnoj, desetoj knjizi pomenute autorice, koja je krajem prošlog mjeseca štampana u izdanju tuzlanske izdavačke kuće “Lijepa riječ”, a uredenik je bio Šimo Ešić, koja je svoju prvu promociju imala upravo večeras u Zenici. Travančiić je istakla kako je večeras prvi put u Zenici gostovala kao književnica.
– Moja nova knjiga je studija o ženama, naslovljena “Žene u tekstu” – književne opservacije. Ovo je, zapravo, riječ o izuzetno značajnim ženama – 18 žena iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Njemačke. Riječ je o hrabrim, silnim ženama koje su posredstvom književnosti – odnosno književnog diskursa, prelazile zadate društevene granice i borile se za ravnopravnost te za svoj položaj u društvu. Od najstarije, njemačke književnice Else Lasker Schuler, koja govori o svom iskustvu u Drugom svjetskom ratu i koja je bila prva žena na fakultetu u Njemačkoj; znači, ona se nije borila za ravnopravnost spolova, nego je tu ravnopravnost živjela pa do najmlađe, bosanskohercegovačke književnice Emine Smajilbegović, koja je napisala roman sa samo 23 godine – istakla je Travančić.
Upravo u tom periodu, naglasila je, posmatrala je u ovom djelu žene, odnosno tri-četiri generacije žena i svemu onome što su uradile u društvu.
– Da promijene svijet; svoj poglede na bolje i da nama, ženama, danas otvore vrata jedne svjetlije budućnosti- istakla je Travančić.
Direktor GBZ-a Nermin Ormanović, koji je vodio razgovor s urednicom, istakao je kako ne zna kako je došlo do toga da Melida već nije bila tu, ali da mu je drago što su večeras uspjeli da organizuju razgovor s ovom autoricom te promovirati njenu knjigu.
– Nadam se da će ovo biti i početak, uvod u našu buduću saradnju. Već dogovaramo nove programe, tako da će, od sada, Melida ovdje biti jako često.
Melida Travančić je kvalitativno, ali, ono što je bitno i kvantitativno, jako zastupljena u svim časopisima u BiH, u vrijeme kada književna kritika nije baš na visokom nivou. U svakom slučaju je osvježenje- naglasio je Ormanović.
Dodao je kako mu je posebno drago što su promovirali ovu knjigu, jer se radi o književnoj kritici djela koja su nastala i u savremenom dobu.
Među ostalim, Travančić je u svojoj novoj knjizi analizirala i djela Valerije Skrinjar-Tvrz, Milene Letić, Danice Nain- Rudović, Sanje Seferović-Drnovšek, Medihe Šehidić, Ide Mahmutefendić, Amre Mujezinović, Jelene Žugić, Marije Dragnić…
Travančić je doktorica humanističkih nauka, a piše poeziju, prozu, eseje, književnu kritiku i naučne radove.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.