Ime Petera Handkea, ovogodišnjeg laureata za Nobelovu nagradu za književnost sve češće je tema brojnih diskusija povodom kontroverzi koje se vežu za ovog književnika.
Desetog oktobra ove godine Handke je proglašen dobitnikom ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost, a prašina se podigla kada je uzet u obzir cjelokupan rad ovog književnika poznatog po negiranju genocida u Srebrenici.
Pored brojnih protesta, peticija, negodovanja brojnih uglednih članova domaće i svjetske javnosti, Handke je dodatno uzburkao javnost kada je odgovarajući na novinarska pitanja rekao da ne želi odgovarati na pitanja u vezi sa genocidom u Srebrenici, niti o odlukama Haškog tribunala.
Tako je negodovanje zbog dodjele nagrade Handkeu preplavilo i društvene mreže, a pod hashtagom #notinmyname (ne u moje ime) i pod hashtagom #notsoNobel su se oglasile brojne ličnosti.
Simbol ove vrste “protesta” postala je medalja sa likom Alfreda Nobela na kojoj je pored imena Petera Handkea ugravirano “Not in my name”.
#notsonobel #notinmyname#nobelprizewinner#nobelprize#nobel#nobellaureate#peterhandke pic.twitter.com/GcmCpgrLhD
— Danis Tanović (@DanisTanovic) December 6, 2019
#Handke #genocidedenier #NobelPrize pic.twitter.com/Jau8IGtWBq
— Amila Ramovic (@amila_ramovic) December 7, 2019
@NobelPrize you need to apologise for choosing Peter Handke as the winner. He stood by the war criminals of Milosevic regime. Your choise today is a slap in the face for victims of hatred from wars in #Kosovo and #Bosnia #NotsoNobel
— Albulena Zeqiri (@albulenazeqiri) October 10, 2019
Designed by friends in Sarajevo #notinmyname #nobelprize #peterhandke pic.twitter.com/HAHnW5VvNI
— Remy Ourdan (@RemyOurdan) December 6, 2019
Hey Twitter community, let’s make this trending. Please re-tweet. #NotInMyName #PeterHandke #SwedishAcademy @NobelPrize pic.twitter.com/wwYmp9HFUh
— Adriatik Kelmendi (@adriatikk) December 6, 2019
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.