“Majke Srebrenice“ podnijele su prijavu protiv Holandije pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, saopćeno je iz advokatskog ureda Van Diepen Van der Kroef.
Iz advokatskog ureda objašnjavaju da „Majke Srebrenice“, predstavljajući više od 6.000 članova porodica stradalih u genocidu u Srebrenici, od 2007. godine vode sudski postupak protiv Holandije jer „u julu 1995. godine nije poduzela mjere da zaštiti muškarce i dječake u sigurnoj zoni Srebrenice“, stavljajući sigurnost Holandskog bataljona na prvo mjesto.
“Holandski bataljon je učestvovao u deportaciji ljudi te odvajanju muškaraca od žena, pri tome ne čineći dovoljno da zaštiti prava muškaraca i žena na život i zabranu mučenja”, navodi se u saopćenju.
Vrhovni sud Holandije je 19. jula 2019. godine donio presudu, baš kao i okružni i apelacioni sud Holandije, da je ova država postupila protuzakonito jer je 13. jula 1995. Holandski bataljon poslao grupu od 350 muškaraca iz hangara koji se nalazio u bazi Holandskog bataljona u Potočarima – iako je bilo jasno da su muškarci u velikoj opasnosti i da postoji mogućnost da će biti ubijeni.
Kako se navodi, vrhovni sud je ograničio odgovornost Holandije na deset posto, jer bi „muškarci ionako bili ubijeni, čak i da im je dozvoljeno da ostanu u hangaru“.
“Odluka vrhovnog suda u tom je pogledu potpuno proizvoljna i predstavlja povredu prava na pošteno suđenje. Činjenica da se nakon gotovo 13 godina pravna bitka još nije završila razočaravajuća je za ‘Majke Srebrenice'”, navodi se u saopćenju.
Vlada Holandije je nakon odluke vrhovnog suda priznala odgovornost i objavila da će ispuniti svoju obavezu u skladu sa svojim mogućnostima.
“Uprkos tome, država Holandija do sada nije pokazala spremnost da razgovara o rješenju koje bi bilo u skladu s presudom Vrhovnog suda, ali će ‘Majke Srebrenice’ nastaviti svoju borbu za pravdu”, navodi se u saopćenju.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.