Mir i stabilnost Zapadnog Balkana su u interesu Mađarske, a Bosna i Hercegovina bez sumnje igra ključnu ulogu u tome, poručio je mađarski ministar vanjskih poslova Petere Szijjarto tokom razgovora sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom, prenose mađarski mediji. On je također ponovio stav o protivljenju uvođenja sankcija političarima, kazavši kako je “razgovor sa Zapadnim Balkanom više dobrodošao”.
U telefonskom razgovoru u utorak navečer, Szijjarto je naglasio kako je mir i stabilnost u ovoj regiji u interesu mađarske nacionalne sigurnosti kao i u ekonomskom interesu zemlje.
– Bosna i Hercegovina bez sumnje igra ključnu ulogu s ove tačke gledišta u regiji i zato mi, Mađari, smatramo važnim da imamo nastavak smislenog dijaloga koji se temelji na međusobnom poštovanju s liderima BiH – napisao je Szijjarto na Facebook stranici.
Rekao je također kako Mađarska ne vidi smisla prijetiti uvođenjem sankcija, te dodao da bi europski političari trebali shvatiti da bi “razgovor sa Zapadnim Balkanom bio više dobrodošao nego razgovor o njemu”.
Mađarski medij Hungary Today, koji je prenio vijest, dalje navodi kako je u pismu Europskom parlamentu, parlamentarka Momentuma Katalin Cseh upozorila kako, prema medijskim izvještajima, vlada premijera Viktora Orbana izdvaja 100 miliona eura za kampanju lidera bh. Srba Milorada Dodika “s ciljem razbijanja ove zapadnobalkanske zemlje”.
Cseh je također istakla kako je “uznemirujuće” što je dokument koji je procurio u javnost otkrio da je Oliver Varhelyi, EU komesar za susjedstvo i proširenje, “otvoreno pregovarao” s Dodikom u pokušaju razbijanja Bosne i Hercegovine.
U pismu zastupnicima Europskog parlamenta, zastupnik Fidesza, Orbanove stranke, Tamas Deutsch nazvao je informacije “neistinitim” i kazao da ih treba zanemariti. Dodao je, međutim, da se optužbe iz pisma Cseh moraju riješiti jer se tiču pitanja proširenja EU na Zapadni Balkan.
Deutsch je također rekao da je Varhelyi, tokom posjete BiH krajem prošle godine, pozvao čelnike zemlje da smanje tenzije i da se suzdrže od retorike i koraka koji bi potkopali povjerenje i državne institucije.
On je optužio mađarske ljevičarske političare da su “poznati po tome da šire lažne vijesti i blaćenja” o mađarskoj vladi i njihovoj zemlji te je to povezao s približavanjem općih izbora.
Podsjetimo, nedavna izjava Viktora Orbana o tome kako integracija Bosne i Hercegovine, kao zemlje sa dva miliona muslimana, predstavlja sigurnosni izazov, izazvala je buru reakcija, a predložena je i zabrana Orbanove posjete Sarajevu koja je najavljena za kraj ovog mjeseca.
Mađarski premijer se također usprotivio mogućnosti uvođenja sankcija Miloradu Dodiku, s kojim se satsao u Banjoj Luci u novembru prošle godine.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.