Satelitski podaci prikupljeni tokom četiri posljednje decenije pokazuju da su ljudi direktni krivci za promjenu klime, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu “Nauka”.
Autori ističu da je ljudski uticaj na klimatske promjene do sada već postao jasno vidljiv kroz brojna mjerenja.
To uključuje i povećanje globalne godišnje temperature, prekomjerno zagrijavanje okeana i porast nivoa mora usljed otapanja polarnih ledenih ploča i lednika.
Čak pet šestina satelitskih podataka potvrđuje da su signali zagrijavanja uzrokovani ljudskim djelovanjem snažniji od prirodnog “šuma”.
Postoje mnoga posmatranja koja potvrđuju promjenu ciklusa godišnjih doba, pa i vegetacioni period u prosjeku počinje sve ranije.
Studije “otisaka prstiju” u klimatologiji koriste podatke o uzorcima kako bi razdvojile ljudske od prirodnih uticaja na klimu.
Većina takvih istraživanja oslanja se na uzorke klimatskih promjena uzetih kroz više godina ili decenija jer je vrijeme prirodno promjenjivo, pa se na osnovu jedne ili par veoma toplih ili hladnih godina ne mogu donositi zaključci o klimatskim trendovima.
U novoj studiji, autori su zaključili da postoje najmanje tri linije dokaza koje ukazuju na to da su ljudske aktivnosti uticale na cikluse godišnjih doba.
Postoje sezonski signali u nekim spoljnim ljudskim uticajima kao što su smanjenje ozonskog omotača u stratosferi i zagađenje česticama.
Postoji i “sezonalnost” u nekim klimatskim povratnim spregama uzrokovanim spoljnim uticajima, a tu su i široko rasprostranjeni signali sezonskih promjena u raspodjelama i brojnosti biljnih i životinjskih vrsta.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.