Saobraćaj između sela Zagoričani i Potočani, udaljenih nekoliko kilometara od središta Livna, na dijelu magistralnog puta M-16, na dionici između Kupresa i Livna niže prevoja Borova Glava, često zna biti u prekidu i u ljetnim danima.
Razlog za to nisu saobraćajne nesreće, radovi na putu, nego livanjski “divlji” konji koji se zadržavaju u blizini magistralnog puta ili prelaze sa jednog na drugi dio travnatih površina.
Ekipa Anadolu Agency (AA) livanjske “divlje” konje zatekla je kako se u grupama skrivaju ispod krošnji stabala bježeći od vrućina. Na svaku pojavu “neželjenih posjetilaca”, s obzirom na to da uz sebe imaju veliki broj mladunaca – ždrijebadi, uznemire se i počnu trčati ka sigurnijem prostoru.
Iako su u drugim situacijama vozači gotovo uvijek nervozni i trube zbog takvog stanja, na magistralnom putu kod Borove Glave posve je drugačije. Svi putnici, učesnici u saobraćaju, raduju se susretu sa livanjskim “divljim” konjima te ovu rijetku priliku koriste za fotografisanje.
S obzirom na to kako se u toku noći livanjski “divlji” konji više zadržavaju uz samu cestu magistralnog puta, i sami vozači preduzimaju mjere njihove zaštite.
Vozači koji izlaze iz područja sela Zagoričani i Potočani kolege učesnike u saobraćaju sa jedne i druge strane dionice magistralnog puta treperenjem svjetala na farovima upozoravaju da smanje brzinu.
Livanjski “divlji” konji vole da se okupljaju između naselja Potočani i Zagoričani, u istočnom dijelu općine Livno, na oko 920 metara nadmorske visine jer se u blizini nalazi izvor Vrbovnik sa kojeg se napajaju.
Na potezu od oko 140 kilometara kvadratnih na kojem obitavaju livanjski “divlji” konji, na brdu zvanom Kruzi, na predjelu od Koričina do Borove Glave, ima nekoliko grupa koje broje oko pedesetak jedinki.
Livanjski “divlji” konji godinama su bili prepušteni sami sebi, odnosno grupi volontera – entuzijasta Planinarsko-ekološkog društva Borova Glava, a često su stradavali na magistralnom putu od nesavjesnih vozača pri velikim brzinama.
To stanje se promijenilo u dugoj polovini 2009. godine kada je Općina Livno donijela odluku da livanjske “divlje” konje stavi pod zaštitu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.