Doktorima u moskovskim bolnicama naloženo je da testiraju lijek za malariju, hidroksiklorokin – i to na sebi.
Desetak zemalja proučavaju prevenciju koronavirusa i efekte liječenja ovim antimalarikom, stoji na neadvno kreiranoj web stranici koja poziva ljekare da učestvuju. Naučnici su upozorili vlade zemalja svijeta da pričekaju sa korištenjem hidroksiklorokina, čiji su efekti potencijalno smrtonosni ukoliko se kombinira sa drugim lijekovima. Potrebno je, upozoravaju naučnici, sačekati da veća testiranja dokažu efikasnost i sigurnost ovog lijeka.
“Postoji opcija da se odbije učešće, ali šefovi odjela su učešće učinili obaveznim za zaposlenike”, piše The Moscow Times, pozivajući se na BBC Russia, na čiju adresu je stiglo pismo iz neimenovane infektivne kliike
Gore navedeni website potcrtava da je učešće u studiji “dobrovoljno”, a na listi je deset moskovskih bolnica koje učestvuju u projektu. Među njima je i bolnica čiji je ljekar pozitivan na koronavirus nakon što je predsjednika Vladimira Putina poveo u obilazak i onda se s njim rukovao.
Ljekari koji učestvuju će dobiti 200 miligrama hidroksiklorokina dva puta dnevno u toku dvije sedmice, a onda jednom dnevno u toku tri mjeseca, stoji na stranici studije.
Načelnik Moskve Sergej Sobjanin uveo je “režim posebne spremnosti” za besplatu distribuciju antiviralnih lijekova za pacijente oboljele od koronavirusa, te medicinsko osoblje koje se brine za njih. Rusko ministarsvo zdravstva preporučilo je hidroksiklorokin, ali upozorava da efikasnost lijeka još nije dokazana. Odjel za zdravlje grada Moskve objavio je tender za kupovinu ovog lijeka u vrijednosti od 2.6 miliona rublji. Nakon izvještaja o potencijalu lijeka u liječenju koronavirusa, nestalo ga je u moskovskim apotekama.
Rusija bilježi 6.343 slučaja koronavirusa i ukupno 47 smrti. Najveći dio oboljenja je u Moskvi, ukupno 4.4.84, sa 29 smrtnih slučajeva.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.