Zenički univerzitetski profesor Samir Lemeš, čija je borba za čišći okoliš i zrak u tom gradu bila i inspiracija britansko-bosanskohercegovačkom redatelju Zlatku Pranjiću i danskoj redateljici Nanne Frank Møller za snimanje dokumentarnog filma “Nebo iznad Zenice” (“The Sky Above Zenica”), prisustvovao je premijenom prikazivanju tog filma u okviru Internacionalnog festivala dokumentarnog filma Copenhagen dox (CPH:DOX) u Kopenhagenu.
Lemeš ističe kako je film izazvao veliki interes, a nakon premijerne projekcije, u prepunoj sali kina Dagmar Teatret, održana je i panel diskusija sa autorima te protagonistima filma, na kojoj su on i njegova supruga Igda, također članica Udruženja Eko forum Zenica, publici prenijeli svoje utiske o filmu te govorili i o izazovima s kojima su se suočavali tokom snimanja.
“Bilo je jako neobično gledati sve ono što smo radili, a što su Nanna i Zlatko pratili i snimali tokom proteklih sedam godina. Zaboravili smo i koliko je truda, odricanja i zalaganja uloženo u ovu borbu pa ovaj film, čak, i nama dođe kao dobro podsjećanje. Najteže nam je bilo odgovoriti na pitanje novinara, koje je najviše interesiralo šta nam daje snagu da ne odustanemo od te borbe. Mislim da se to može objasniti nekom vrstom PTSP sindroma i, vjerovatno, bosanskog inata. Mi smo to davno opisali sloganom koji smo nosili na protestima protiv zagađenja 2012. godine – ‘Preživjeli smo rat, preživjećemo i vas'”, napominje profesor Lemeš, koji je jedan od glavnih protagonista filma.
Lemeš, koji je trenutno i dekan Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici, najavljuje kako će domaća, bh. publika, film moći pogledati na Sarajevo Film Festivalu 2024., nakon čega će biti upriličena i njegova zenička premijera. Krajem ove godine, dodaje, dokumentarac će biti globalno dostupan na streaming servisu HBO.
Sam film, napominje Lemeš, prikazuje različite interese globalnog kapitala, utjelovljenog kroz međunarodnu korporaciju koja je svjetski lider u proizvodnji čelika i međunarodnu banku koja kreditira velike infrastrukturne projekte.
Priča o sintagmi “Zeleni grad”, kaže Lemeš, kroz koju banka plasira svoje kredite, a koju lokalna vlast prihvaća kao priliku za realizaciju vlastitih ideja, isprepliće se s pričama lokalnog stanovništva, koje karakterizira ogroman broj oboljelih, ali i s pričama različitih institucija – od lokalnog do federalnog nivoa.
Originalnu muziku za film radili su britanski muzičari George Vjestica (gitarist grupa “Bandante” i “Nick Cave and the Bad Seeds”) i Dan Donovan (klavijaturist u grupama “Big Audio Dynamite” i “Sisters of Mercy”).
Atmosfera filma prilično je, podvlači, mračna i depresivna, jer film opisuje borbu malog čovjeka, odnosno grupe lokalnih aktivista, za pravdu, istinu i život dostojan čovjeka, dok s druge strane imaju plejadu protivnika koji međusobno jako dobro sarađuju kako bi se dočepali profita ili političke moći. Istovremeno, iako mračan, film daje ipak i dozu optimizma, jer opisuje upornost i istrajnost koje na kraju ipak daju neke rezultate.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.