Krajem 2021. američka vlada je sankcionirala nekoliko kineskih subjekata zbog njihovog sudjelovanja u stvaranju biotehnologije koja uključuje navodno oružje za kontrolu uma.
Kao ambiciozna supersila, Komunistička partija Kine uporno teži ekonomskoj, tehnološkoj i vojnoj nadmoći, često nezakonitim ili upitnim sredstvima.
Ured za industriju i sigurnost američkog ministarstva trgovine sada kaže da su Kineska akademija vojno-medicinskih nauka i 11 njezinih istraživačkih institucija uključeni u istraživanje u području biotehnologije, uključujući oružje za kontrolu uma, koje kineska vojska namjerava upotrijebiti kako bi stekla prednost na bojnom polju.
U obavijesti Federalnom registru objavljenoj u decembru, Ministarstvo trgovine dodalo je 34 subjekta sa sjedištem u Kini na svoju crnu listu, optužujući ih da postupaju protivno vanjskoj politici ili interesima nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Država.
– Naučna potraga za biotehnologijom i medicinskim inovacijama mogu spasiti živote. Nažalost, NRK odlučuje koristiti te tehnologije kako bi ostvarila kontrolu nad svojim ljudima i represiju nad pripadnicima etničkih i vjerskih manjinskih skupina – rekla je ministrica trgovine Gina Raimondo u saopćenju za medije.
Američko ministarstvo trgovine stavilo je kineske tvrtke, laboratorije, istraživačke centre i akademske institucije na popis entiteta, koji je osmišljen da sankcionira pojedince, organizacije i tvrtke koje predstavljaju ili bi mogle predstavljati rizik za nacionalnu sigurnost ili vanjsku politiku SAD-a, piše Business Insider.
Osim kineskih subjekata, odjel je sankcionirao subjekte u Turskoj, Maleziji i Gruziji zbog preusmjeravanja ili pokušaja preusmjeravanja američkog materijala na iranske vojne programe.
Odjel je sankcionirao pet kineskih medicinskih i tehnoloških tvrtki i institucija zbog njihove podrške naporima kineske vojne modernizacije i pet drugih zbog stjecanja ili pokušaja nabave predmeta američke proizvodnje koji bi ojačali Narodnooslobodilačku vojsku.
Odluka o sankcioniranju kineskih entiteta slijedi dokaz da njihova istraživanja, proizvodi ili usluge imaju vojnu primjenu i da se koriste ili će se koristiti za podršku kršenju ljudskih prava od strane Komunističke partije Kine.
Međunarodna zajednica je više puta kritizirala Peking zbog njegove genocidne politike protiv Ujgura u Xinjiangu. Sjedinjene Američke Države optužile su Komunističku partiju Kine za zločine protiv čovječnosti jer je ciljala i progonila ujgursku manjinu.
-Ne možemo dopustiti da se američka roba, tehnologije i softver koji podržavaju medicinsku nauku i biotehničke inovacije preusmjere u svrhe koje su suprotne američkoj nacionalnoj sigurnosti – rekao je Raimondo, dodajući da će SAD “nastaviti snažno” protiv napora da se alati koji mogu pomoći čovječanstvu koriste kao alati koji ugrožavaju globalnu sigurnost i stabilnost.
U središtu sankcija je stalni pokušaj Komunističke partije Kine da stvori oružje koje bi olakšalo operacije kognitivne kontrole.
Kineska vojska ispravno tvrdi da napredne tehnologije brzo mijenjaju prirodu ratovanja. Peking želi imati modernu mehaniziranu vojsku koja je međusobno povezana i koja može dijeliti informacije brzo i glatko, integrirajući napredne sposobnosti za analizu ogromnih količina podataka i nudi svojim snagama kognitivnu prednost.
Kao rezultat toga, Peking je prilagodio svoje prioritete vojne modernizacije kako bi uključio inteligentne sposobnosti uz mehanizaciju i informatizaciju svojih snaga.
Prema najnovijem izvješću Pentagona o kineskoj vojsci, Peking istražuje operativne koncepte sljedeće generacije za inteligentno ratovanje, kao što je rat iscrpljivanja inteligentnim rojevima, mobilno ratovanje, svemirska konfrontacija temeljena na umjetnoj inteligenciji i operacije kognitivne kontrole .
Operacije kognitivne kontrole, koje koriste takozvana oružja za kontrolu uma, odgovarale bi autokratskom režimu koji traži fizički i digitalni nadzor stanovništva pod svojom kontrolom, a imale bi domaću i inozemnu primjenu.
Prevedena kineska vojna izvješća do kojih je došao The Washington Times sugeriraju da Peking želi stvoriti oružje koje bi moglo pokoriti neprijateljske snage i smanjiti količinu sile potrebnu da ih porazi. Takvo oružje bi dezorijentiralo ili zbunilo neprijateljske snage, čineći ih lakim plijenom za kineske trupe.
Pentagonovo izvješće navodi da je kineska vojska nastavila svoju kampanju da postane globalna inovacijska sila svladavanjem naprednih tehnologija, što je u skladu s prethodnim izjavama Komunističke partije Kine o inteligentnosti budućeg ratovanja korištenjem novih i disruptivnih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju, kvantni, biomedicinski, autonomni sistem i cloud computing (računarstvo u oblaku).
Prošle godine, Nacionalni centar za protuobavještajno i sigurnosno djelovanje objavio je izvješće u kojem se navodi pet tehnoloških sektora za koje je rekao da su ključni za američke nacionalne i ekonomske interese i na koje strane sile, uključujući Kinu i Rusiju, pokušavaju utjecati ili otuđiti tajne iz njih.
-Ovi sektori proizvodnih tehnologija mogli bi odrediti hoće li Amerika ostati vodeća svjetska supersila ili će je zasjeniti strateška konkurentnost u sljedećih nekoliko godina – navodi agencija.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.