Sve oči su uprte u Kinu zbog sumnji da sistemski odvaja djecu od njihovih porodica, vjere i jezika, te navodno ubrzano gradi internate za njihov smještaj, pišu britanski Guardian i CNN.
Nastojanja da ‘odvoje djecu od njihovih korijena’ dešavaju se paralelno sa prisilnim zadržavanjem oko milion pripadnika Uighura iz zapadnog Xinjiang regiona u kampovima, kao i masovnog kršenja prava te manjinske grupe, prenosi BBC.
Jedna majka pokazuje fotografiju svoje tri kćerke i kaže da ne zna ko se brine o njima: ‘Uopće nemamo kontakta’, kaže ona. Druga žena pokazuje fotografiju svoje četvero nestale djece i kaže da je čula da su smještena u sirotište.
Istraga koju vodi BBC temelji se na javno dostupnim dokumentima i desetinama intervjua sa članovima porodica koje žive izvan Kine. U 60 zasebnim intervjua, roditelji i rođaci otkrivaju detalje nestanka više od 100 djece Uighura, najveće etničke grupe u regionu koju uglavnom čine muslimani.
Prisilno zadržavanje
Samo u jednom naselju, više od 400 djece je izgubilo jednog ili oba roditelja – oni su ili u zatvoru ili u logoru.
Kineski državni mediji nazvali su prisilno zadržavanje Uighura u logorima ‘lažnim vijestima’.
‘Unatoč naporima Kine da predstavi šta se stvarno dešava u Xinjiangu, neki zapadni mediji i političari uporno šire lažne vijesti, kaže Global Times, tabloid zvaničnog lista kineske komunističke stranke, People’s Daily.
Guardian piše da je Kina u početku negirala postojanje logora u Xinjiangu, u kojem živi oko 12 miliona muslimana. Međutim, prošle godine ih je počela nazivati ‘edukacijskim centrima’ u kojima prisilno zadržane osobe uče jezike i kulturu, a svrha im je i ‘kontrateroristička’.
Kina je nedavno pozvala medije da posjete kampove, ali je strogo kontrolirala njihov pristup dijelovima zgrade i ljudima koji tamo borave, piše Guardian.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.