Kantonalni sud u Sarajevu donio je presudu kojom se poništava zaključak Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim je odbijen zahtjev za obnovu okolinske dozvole za izgradnju hidroelektrane “Janjići” na rijeci Bosni kod Zenice. Sud je utvrdio da je Ministarstvo pogrešno primijenilo zakon, prekršilo procedure i povrijedilo Aarhusku konvenciju.
Tužbu je pokrenulo udruženje “Resursni Aarhus centar u BiH”, a sporna je bila odluka Ministarstva iz decembra 2021. godine kojom je odbijen zahtjev za obnovu okolinske dozvole za HE “Janjići” kapaciteta 16 MW. Ministarstvo je tada tvrdilo da takav objekat ne podliježe obavezi pribavljanja nove okolinske dozvole, pozivajući se na prethodno izdato rješenje iz 2016. godine. Sud je ovu argumentaciju odbacio kao pravno neutemeljenu.
Presuda ukazuje na ozbiljne propuste
U obrazloženju presude navodi se da je Ministarstvo propustilo da uvaži činjenicu da se radi o složenom hidroenergetskom objektu i da važeći propisi jasno nalažu obavezu pribavljanja nove dozvole kada se projekat nije realizovao u predviđenom roku. Također, Sud navodi da je ignorisana ekološka osjetljivost područja Janjića koje je prepoznato kao stanište zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, uključujući vidru i ribu glavaticu.
Značajno je da je i Njemačka razvojna banka KfW, koja je trebala finansirati projekat, u međuvremenu raskinula ugovor o kreditu vrijedan više desetina miliona eura, upravo zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja zakona.
Javnost Zenice dobro pamti da su izgradnju HE “Janjići” zagovarali gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, kao i njegovi vijećnici u sazivu Gradskog vijeća. Upravo u vrijeme njegovog prošlog mandata ova tema je više puta dolazila na dnevni red Vijeća. Bez obzira na protivljenje dijela javnosti, nevladinih organizacija i stručnjaka, gradske vlasti su tvrdile da je projekat “neophodan za energetski razvoj”.
Značaj presude za vladavinu prava i zaštitu okoliša
Ova presuda predstavlja važan pravni presedan i pobjedu za građane i organizacije koje insistiraju na poštivanju zakona, transparentnosti i zaštiti okoliša. Sud je jasno istakao da Ministarstvo nije osiguralo pravo javnosti na učešće u odlučivanju i pristup informacijama, što je u suprotnosti sa Aarhuskom konvencijom.
Presuda je konačna i protiv nje nije dozvoljena žalba. Predmet je vraćen Ministarstvu na ponovni postupak, a nadležne institucije sada imaju obavezu da, uz poštivanje svih zakona i međunarodnih normi, donesu novu odluku.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.