U posljednjoj emisiji ‘Život na marginama’ projekta Ženska strana života koju je Radio Zenit realizovao proteklih deset mjeseci na temu ‘Znanje je moć’ govorile su Alena Kahrimanović i Sara Mehić.
Alena Kahrimanović rođena je 1992. godine u Zenici. Osnovnu školu i Gimnaziju ‘Rizah Odžečkić’ završila je u Zavidovićima. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, na Odsjeku za komunikologiju, te je dobitnica priznanja Najbolji diplomant Odsjeka za komunikologiju/žurnalistiku Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu u 2014. godini. Zvanje MA Komunikologije, usmjerenja Poslovno komuniciranje, stekla je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu 2016. godine, kao jedan od najboljih studenata prvog i drugog ciklusa studija. Dobitnica je priznanja SREBRNA ZNAČKA UNIVERZITETA U SARAJEVU. Trenutno je student doktorskog studija (III ciklus studija) na Fakultetu političkih nauka UNSA, na Odsjeku za komunikologiju.
“Znanje je moć, a s čovjekom bez znanja je najlakše manipulirati” jedna je od misli koje je u razgovoru za naš radio kazala Kahrimanović. Komentarišući njen rodni grad, ističe da su Zavidovići bili poznati industrijski grad, ali je situacija sada dosta drugačija. Krivaja, koja je bila gigant industrije, na koljenima je već neko vrijeme, a za to su krivi svi.
“Zavidovići su danas poluuspavani grad gdje ima dosta omladine koja nemaju radna mjesta. Ja sam dijete rukometnog kluba Krivaja, osnovno i srednje školovanje sam provela igrajući u ovom klubu i to je činilo moje odrastanje potpunim, korisnim, svrsishodnim i osjećala sam se ispunjeno i sigurno, jer sam bila neko ko je koristio vrijeme na pravi način”, kaže Kahrimanović.
U kompaniji ArcelorMittal Zenica počinje s radom 2016. godine kao pripravnik, a od 2017. godine radi na poziciji Asistent menadžera u Departmentu za komunikacije i korporativnu odgovornost. Kao vođa Departmenta za komunikacije, radi na poslovima interne komunikacije: na korporativnom nivou unutar ArcelorMittal Grupe, treninzi za zaposlenike iz oblasti Zdravlja i zaštite na radu, komunikacije, liderstva, strategijski poslovni planovi; i eksterne komunikacije: portparol Kompanije, komunikacija s medijima, lokalnom zajednicom, lokalnim i državnim vlastima i sl. Odgovorna je za brending Kompanije, organizaciju i realizaciju događaja.
Nakon višegodišnjeg obrazovanja i trenutno aktualnog III ciklusa studija, ističe da je obrazovanje danas dosta površno i na niskom nivou.
“Žao mi je što omladina ne posvećuje dovoljno pažnje stjecanju znanja. Obrazovni sistem nam je takav, nezadovoljavajući, zbog konstrukcije državnog i političkog sistema. Mislim da je ključ u tome, političkom sistemu, koji nam ne da da napredujemo u obrazovanju. Imamo hiperprodukciju svega pa i fakulteta. Nemam ništa protiv privatnih fakulteta, danas imamo kupovinu diploma i to me najviše boli. Kao individue smo jedini krivi i sve greške trebamo tražiti u sebe i gledati kako sebe popraviti. Ne možemo nikoga kriviti za svoj neuspjeh, sami biramo kako iskoristiti najvredniji životni i ljudski resurs – vrijeme”, dodaje Kahrimanović.
Novinarstvo je, prema njenim riječima, došlo u kriznu situaciju gdje se gleda populizam, ali ne i etika javne riječi koja je korijen moralnih načela.
“Neznanje, neinformiranost, želja za brzom zaradom i instant slavom je ono što čini novinarstvo u BiH takvim kakvim jeste”, dodaje naša sagovornica.
Na pitanje da li planira ostati u BiH Kahrimanović je kazala da bi otišla samo ako bi je prisilili jer, kako kaže, niko ko je u BiH izgradio sve ne želi tek tako otići u drugu državu.
Prema njenim riječima znanje je moć tek onda kada se primjeni u praksi.
“Znanje je moć koje ima svoju snagu, ali rekla bih da je stvarno znanje moć ako se primjeni u praksi. Pravim razliku kod stjecanja informacija i pravog znanja. Ono jest moć jer ćete teže biti prevareni ako imate znanje o određenoj oblasti. Lakše ćete pronaći zaposlenje i bolje ćete se snaći na radnom mjestu, a biće teško mnogima da manipuliraju vama. Površno znanje je najbolji teren za manipulaciju”.
Mišljenja je da su se žene dobro izborile za svoja prava od vremena 20 godina unazad, ali i da nisu dovoljno postigle. Razlike su i danas vidljive kada je posao u pitanju. Kako kaže, odlazak na porodiljsko i dokazivanje sposobnosti. Sretna je što u njenoj kompaniji, u kojoj radi, žene imaju poštovanje i nalaze se na dosta rukovodećih pozicija.
Na kraju razgovora je poručila svima da svi trebaju iskoristiti svoje vrijeme maksimalno korisno.
“Svima koji bi pročitali ili poslušali ovaj intervju želim poručiti da koriste svoje vrijeme na najbolji način. Svi imamo 24 sata, ali razlika je kako ih potrošiti. Vrijeme je najdragocjeniji resurs i moramo ga rasporediti fino da vidimo s kim trošimo vrijeme i kako. ‘Kada vidite negativca, tromu osobu, koja je lijena i koja ima jedno oko zatvoreno i drugo otvoreno, uzmite selotejp i zalijepite im drugo’ rekao je jedan učenjak. Moramo se skloniti od takvih ljudi koji nam smetaju u ostvarenju snova i samo trebamo furati svoj stil”, zaključila je Kahrimanović.
Naša druga sagovornica u ovoj emisija bila je Sara Mehić, studentica na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici na Odsjeku Arapskog jezika i književnosti. Sara je rođena u Zavidovićima kao i Kahrimanović, ali odmah nakon rođenja odselila je u Jordan, jer je njen otac završavao studij u Jordanu gdje je i ona završila prvi razred osnovne škole.
“U Jordanu je bilo jako lijepo. Provela sam djetinstvo u arapskom svijetu i trenutno studiram Arapski jezik i književnost, tako da mi je sve to dobro došlo. Djelimično sam se navikla na život u Jordanu i kada sam se vratila u BiH, bilo je jako čudno, čak sam i slova pisala naopako i bilo mi je jako teško uklopiti se u ovu okolinu”, govori Mehić.
U Zavidovićima je završila osnovnu školu, a zatim upisuje Elči-Ibrahim pašinu medresu, a 2015. godine završila hifz Kur’ana i postala žena koja zna cijeli Kur’an napamet. Trenutno studira na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici gdje je prezadovoljna zalaganjem profesora i njihovom željom da studenti nešto nauče.
“Prezadovoljna sam, profesori su tu da nam pruže veliko znanje i ko želi, može naučiti pričati arapski bez ikakvih problema. Nastavnik ima puno uticaja na studentski uspjeh, a draže mi je učiti neki predmet ako profesor nije ‘težak’ i dobro objasni, a ako nisu toliko angažovani, ni predmet mi nije zanimljiv”, kaže Mehić.
Svoj dan počinje učenjem Kur’ana nakon čega odlazi na fakultet, a po povratku kući nakon ručka se odmara i uči. Trudi se u svom životu balansirati sve obaveze, ali i vrijeme za sebe.
Iako je razmatrala da li upisati Filozofski fakultet u Sarajevu ili Islamski pedagoški fakultet u Zenici, Mehić se ipak odlučila za Zenicu, jer ne voli velike gradove.
Mišljenja je da žene u BiH nisu dovoljno angažovane.
“Mislim da kod nas žene nisu dovoljno angažovane, posebno vjernice, jer drugi ne shvataju koliko su žene potrebne društvu. S druge strane, mnoge se školuju, a ne žele biti angažovane. Moramo se više školovati i doprinositi zbog nas i generacija koje dolaze. Mislim da nema dovoljno žena u politici, moglo bi ih biti više i u obrazovanju”, kaže Mehić kojoj je primarni cilj u životu da bude dobra majka i koristan član društva.
U budućnosti bi voljela otići u neku arapsku zemlju gdje bi nastavila svoj studij na polju islamskih nauka, ali i na poljima psihologije. Smatra da BiH ima dosta potencijala, te da bi se angažmanom mladih sve to iskoristilo.
Na kraju je naglasila da je u njenoj porodici najbitnije obrazovanje.
“Moja majka je završila samo osnovnu školu, a babo fakultet. On je shvatio šta fali našem društvu i trudio se i nas angažovati. Studiranje nam je na prvom mjestu u porodici, ali zaista. Mama je uvijek tu, podržava nas i često spomene da bi se i sama voljela vratiti u ono vrijeme da i ona završi studij. Međutim, i bez toga, ogromna je podrška u našim životima”, zaključila je Mehić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.