Katolički misionar iz Ljubuškog, Josip Jelinić, već 19 dana hoda kroz Bosnu i Hercegovinu u sklopu svog hodočašća. Na svom duhovnom putovanju susreo se s izazovima prirode, ali i s mnogim ljudima koji su ga dočekivali s toplinom. Sutra planira stići u Zenicu nakon 22 dana pješačenja.
“Zadnja tri dana proveo sam po šumama i uživao u predivnoj prirodi Bosne i Hercegovine. Prilikom hoda naišao sam i na tragove vukova, čak dvojice. To me ne plaši jer je Gospodin pastir moj”, podijelio je Jelinić svoja iskustva. Iako je fizički iscrpljen, duhovno se osjeća blagoslovljeno.
Posebno je istakao neobične susrete sa psima koje je sretao tokom svog puta.
“Mnogi psi su lajali na mene i pratili me, ali čim bih podigao Križ prema njima, umirili bi se. Križ umiruje sva stvorenja”, kazao je.
Hodočašće nije samo test fizičke izdržljivosti, već i duhovna potraga. Jelinić naglašava važnost mira i tišine koje pronalazi u prirodi.
“Jedino u tišini mogu čuti Božji glas.”
Njegov put nije bez prepreka. Danas se, kako kaže, penjao po rubovima šume kako bi pronašao put.
“Bilo je vrlo nezgodno jer malo je falilo da završim u rijeci, ali Gospodin me proveo i kroz tu prepreku”, ispričao je.
Sutra ga čeka najteži dio puta – 42 kilometra hoda do Zenice.
“Molite za mene da izdržim, molim i ja za vas. Bog vas blagoslovio”, poručio je na kraju svoje objave.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.