Izraelska vojska (IDF) priznala je da su njeni vojnici napravili “greške” tokom 23. marta, kada je u napadu na konvoj hitne pomoći u blizini Rafaha ubijeno 15 pripadnika hitnih službi.
Konvoj, koji su činile ambulante Palestinskog Crvenog polumjeseca (PRCS), vozilo UN-a i vatrogasno vozilo Civilne zaštite Gaze, napadnut je kada je krenuo pomoći ranjenima.
U početku je izraelska vojska tvrdila da su vozila prišla “sumnjivo”, bez svjetala, u noćnim uslovima, te da nije bilo prethodne najave. Međutim, snimak s mobilnog telefona, koji je zabilježio radnik hitne pomoći Refat Radvan prije nego što je ubijen, pokazuje da su vozila imala upaljena svjetla i bila jasno obilježena, a medicinari su nosili reflektirajuće uniforme.
IDF je naknadno priznao da izvještaj o isključenim svjetlima nije bio tačan, te da je informacija potekla od samih vojnika na terenu.
Iako izraelska vojska tvrdi da je šest ubijenih spasilaca bilo povezano s Hamasom, do sada nije iznijela nijedan dokaz u prilog toj tvrdnji. Priznali su da su svi bili nenaoružani u trenutku napada.
Zvaničnik IDF-a izjavio je da su vojnici prethodno pucali na vozilo u kojem su bila tri člana Hamasa. Kada je konvoj stigao do tog područja, vojnici su, navodno obaviješteni putem nadzora iz zraka, smatrali da postoji prijetnja i otvorili vatru. Nema dokaza da je iko iz konvoja predstavljao prijetnju.
Snimak koji je objavio New York Times prikazuje trenutak kada konvoj dolazi na cestu, a zatim bez upozorenja počinje pucnjava. Snimak traje više od pet minuta, a može se čuti kako Radvan izgovara posljednje molitve, prije nego se čuju izraelski vojnici kako prilaze vozilima.
Zvaničnici su potvrdili da su tijela spasilaca zakopana u pijesak kako bi bila zaštićena od divljih životinja. Vozila i tijela pomaknuta su dan nakon incidenta kako bi se očistila cesta, a pronađena su tek sedam dana kasnije zbog nemogućnosti međunarodnih organizacija da sigurno dođu do mjesta događaja.
Preživjeli spasilac izjavio je za BBC da su ambulante imale upaljena svjetla i odlučno negirao bilo kakvu povezanost kolega s militantima.
Izraelska vojska je najavila “temeljnu istragu” s ciljem utvrđivanja okolnosti i postupanja vojnika na terenu. Međunarodne organizacije, uključujući UN i Crveni polumjesec, zahtijevaju nezavisnu istragu incidenta.
Ovaj napad dogodio se tokom nastavka izraelske ofanzive na Gazu, koja je obnovljena 18. marta nakon prekida primirja. Prema podacima Ministarstva zdravstva u Gazi, od tada je ubijeno više od 1.200 ljudi.
Rat je započeo 7. oktobra 2023. kada je Hamas izveo napad na Izrael, usmrtivši oko 1.200 ljudi i uzimajući 251 taoca. Od tada je, prema podacima vlasti u Gazi, poginulo više od 50.600 osoba.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.