Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović izjavio je u razgovoru za BHT1 da će naša zemlja trebati jaču podršku Evropske unije i novog visokog predstavnika za provođenje reformi i obaveza koje proizlaze iz 14 uslova koje je pred nas postavila Evropska komisija.
– U ovom vremenu pandemije i jedne ograničene komunikacije, mi smo napravili izvjesne pomake koji su prepoznati, poput izbora u Mostaru, Strategije za rad na predmetima ratnih zločina, uspostavljanje tijela koje će se baviti SSP-om, odbora – na to se čekalo 12 godina. Mi smo te pomake, ipak, uspjeli da napravimo – kazao je Izetbegović.
On smatra da bi se sada, uz intenzivnu komunikaciju sa predstavnicima Evropske unije, moglo doći do kandidatskog statusa do kraja ove godine “a onda ćemo dalje vidjeti kako”.
Izetbegović se osvrnuo i na pitanje izmjena Izbornog zakona BiH, odnosno na mogućnost da one budu usaglašene tokom ove godine.
– Imamo interresornu grupu. Mislim da bez snažne podrške predsjednika parlamentarnih stranaka sama po sebi ta interresorna grupa neće moći uraditi posao, da je potrebno uključivanje kompletnog seta političara, kako se to ranije radilo kod Aprilskog paketa, samo ne sa onakvim ishodom – navodi Izetbegović, dodajući da je potreban snažniji angažman međunarodne zajednice.
– Ovo što smo do sada imali je reducirani oblik – dva ambasadora i dva predsjednika stranaka. Po meni to od početka nije imalo šansu, tako da, mislim da je neophpdno da se svi uključe, i međunarodna zajednica i mi, predsjednici stranaka, i onda imamo nekakvu šansu da napravimo posao. Ja bih obratio pažnju na izvještaj od prije par dana, na rezoluciju Evropskog parlamenta, tačke 46 i 47 – implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava. U tački 47 se jasno kaže da se moramo držati isključivo onoga što presude sadrže, a ne, po našem običaju, širiti to, prebacivati na druge teme koje odgovaraju pojedinim strankama i političarima – naglasio je on u razgovoru za BHRT.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.