Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini shodno svom trajnom opredjeljenju ka dobrotvornom radu odlučila je donirati deset hemodijaliznih aparata kliničkim centrima i zdravstvenim ustanovama u BiH. Donaciju vrijednu 200.000 KM, IZ realizovaće posredstvom Vakufske direkcije, a u saradnji s dugogodišnjim partnerom Fondacijom Alnajat iz Kuvajta.
Projekat će biti proveden u dvije faze, a u prvoj će biti podijeljeno šest hemodijaliznih aparata, i to Domu zdravlja Visoko (jedan aparata), Kantonalnoj bolnici Zenica (jedan), Kantonalnoj bolnici “Irfan Ljubljankić“ u Bihaću (jedan), Općoj bolnici Tešanj (jedan) i Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla (dva).
Asmir Neimarlija, stručni saradnik za projekte Vakufske direkcije, naglasio je da će prva faza projekta, odnosno podjela šest aparata, biti realizovana od 23. do 26. novembra.
“Svjedoci smo svi, u proteklim mjesecima da su u BiH bili protesti hemodijaliznih pacijenata, koji su sa razlogom tražili da se poboljšaju uvjeti za njihovo liječenje, kako u samim bolnicama, tako i sa opremom. Islamska zajednica i Vakufska direkcija su se odmah uključili da vide na koji način mogu da doprinesu i u saradnji sa našim dokazanim prijateljima iz Kuvajta, obezbijedili smo ovu skromnu donaciju, koja će doprinijeti da se pacijentima olakša“, kazao je Neimarlija i dodao da bi preostala četiri aparata u drugoj fazi projekta trebala biti podijeljena najkasnije do kraja godine.
Muhammed el-Ensari, direktor Fondacije Alnajat, istakao je da mu je izuzetno zadovoljstvo što u ime Kuvajta može pomoći bratskom narodu u BiH.
“I u budućnosti ćemo kroz ovaj, ali i slične projekte, širom BiH nastojati da olakšamo život svima onima koji se obrate. Ono što posebno želim istaći je da je ovo skroman doprinos i poklon Kuvajta i njegovih stanovnika, na čelu sa emirom i organizacijom koju predstavljam Alnajat, povodom Dan državnosti BiH, koji je za dva dana“, rekao je El-Ensari.
O značaju hemodijaliznih aparata za pacijente govorio je doktor Kasim Hadžić, pomoćnik direktora Kantonalne bolnice Zenica. Naglasio je da u Zeničko-dobojskom kantonu trenutno ima oko 180 hroničnih bolesnika, koji život održavaju pomoću hemodijaliznih aparata.
“Radimo to na četiri punkta. Imamo centralni dijalizni centar u bolnici i tri punkta u okolnim gradovima. To je u Visokom, Kaknju i Žepču, a sve u svrhu da što više olakšamo i približimo našim pacijentima ovu vrstu usluge. Trudimo se da imamo dovoljan broj ispravnih aparata za ovu vrstu usluge. Međutim, kada znamo da oni imaju svoj radni vijek, koji se mjeri čak u broju radnih sati, onda je jasno da je potrebno često zanavljanje aparata. Naravno, što je aparat noviji usluga je sigurnija, a naši pacijenti zadovoljniji“, pojasnio je Hadžić.
Također istakao je da u BiH zdravstvene ustanove često nemaju finansijska sredstva da bi nabavili potrebne medicinske aparate, pa je stoga donacija IZ u BiH jako važna za Kantonalnu bolnicu Zenica, koja je dobila dva aparata. Jedan će biti postavljen u zeničkoj bolnici, a drugi u Visokom.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.