Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko ne vidi da našoj zemlji prijeti neposredna ratna opasnost, ali upozorava da se ne popušta predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, navodi austrijski list APA.
Međunarodna zajednica ima “nekoliko instrumenata” u Bosni i Hercegovini, kao što je distrikt Brčko.
“Međunarodne trupe bi tu mogle igrati odlučujuću ulogu”, rekao je on u intervjuu za APA.
Snažno međunarodno prisustvo u sjevernobosanskom distriktu Brčko moglo bi “paralizirati” život u zapadnom dijelu Republike Srpske, gdje se nalazi njen glavni grad Banja Luka jer više ne bi imao direktnu kopnenu vezu sa Srbijom, smatra Inzko.
Kako bi spriječio ratnu opasnost, on se također založio za “još jače prisustvo vojnika EUFOR-a u cijeloj zemlji”. Poslije rata u Bosni i Hercegovini je bilo 60.000 vojnika.
“To više nije moguće i potrebno, ali pojačano, vidljivo prisustvo jeste”, rekao je Inzko, koji nije naveo nikakve konkretne brojke u vezi s tim.
Bez popuštanja
Istakao je kako je sretan i zahvalan što EUFOR već povećava svoje prisustvo. Ove snage trenutno broje oko 1.000 vojnika, a Austrija je najveći donator sa 227 vojnika.
“Ni u kojem slučaju ne bi trebalo biti politike smirivanja na evropskoj strani, politike popuštanja i daljeg prilagođavanja Dodiku”, naglasio je diplomata te dodao:
“Često smo pravili ovu grešku. Čak i pod šefovima vanjske politike EU (Javier) Solana i (Catherine) Ashton. Dodik cvjeta na haosu, na sukobima i prijetnjama i da bismo ga umirili – mi i dalje popuštamo. Molim vas, nemojte ovaj put. Jer svako ko želi da uništi državu mora očekivati posljedice”, naglasio je Inzko.
Govorio je i o ruskoj podršci. Smatra kako Balkan, barem trenutno, nije ruski prioritet, ali da ta zemlja pomno prati šta se ovdje dešava. Navodi i kako Dodik “nema sreće” sa Amerikom.
“Dali su mu crvenu bejzbol kapu, njegova službena rezidencija bila je osvijetljena Trumpovim parolama i američkom zastavom, ali republikanski državni sekretar Marco Rubio je više puta ponavljao nepovredivost granica Bosne, kao i republikanci Bush stariji i Bush mlađi prije njega”, napominje Inzko.
Bez oružanog sukoba
“Po mom mišljenju, oružanog sukoba neće biti, ali su mogući pojedinačni, ograničeni incidenti”, odgovorio je Inzko na pitanje o trenutnoj ratnoj opasnosti u BiH.
Ali, ljudi u zemlji su trenutno uplašeni, piše austrijski medij. Za četiri godine otkako je napustio Sarajevo, Inzko navodi da nikada nije primio toliko poziva kao sada.
“Neki su već spakovali kofere”, dodaje on.
Austrija se u Bosni i Hercegovini ponaša “veoma oprezno” i tamo šalje svoje vojnike samo tamo gdje je to odobrilo Vijeće sigurnosti UN-a, zaključuje bivši visoki predstavnik.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.