JU Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, u saradnji sa Udruženjem gluhih i nagluhih osoba Zenica, obilježio je danas, 02.12.2016., Svjetski dan osoba sa invaliditetom.
Svjetski dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, obilježava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obilježavanje ovog dana s ciljem da se unaprijedi i omogući osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu. Taj dan je povod da se skrene pažnja na probleme s kojima se osobe s invaliditetom suočavaju, a to su prije svega siromaštvo, visoka stopa nezaposlenosti i isključenost iz društva.
“Ovom prilikom posjetili smo Osnovnu školu „Mak Dizdar” i vrtić „Sead Škrgo” u sklopu koje smo prezentirali znakovni jezik i način komuniciranja sa gluhim osobama. Ova aktivnost imala je za cilj da najmlađoj populaciji približi značaj problema gubitka sluha, te da se pruži doprinos edukaciji o poteškoćama komunikacije osoba sa gubitkom sluha, kao i razbijanju stigmatizacije. Također, plakati sa znkovnim jezikom će biti distriburirani u svim osnovnim školama na području Zeničko-dobojskog kantona”, poručuju iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Znakovni jezik je maternji jezik populacije gluhih ljudi, njihovo osnovno komunikacijsko sredstvo. Zakon o upotrebi Znakovnog jezika je usvojen u BiH 2009 godine. Napominjemo veliki značaj znakovnog jezika kako za gluhe tako i za „čujuće“ osobe, jer se tako razbijaju komunikacijske barijere, a posebno je značajan za školske ustanove i za novi nastavni kadar koji će se u svom budućem radu susretati sa gluhim osobama.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, u sklopu podrške i razvoja senzibiliteta društva prema problemima s kojima se susreće ova populacija, će pokrenuti i internu edukaciju svojih zaposlenika na polju poznavanja znakovnog jezika u saradnji sa Udruženjem gluhih i nagluhih osoba Zenica.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.