Kombinovana vakcina protiv virusa korona “Sputnik V” i ona kompanije “Astra Zeneca” davaće imunitet dvije godine, izjavio je direktor ruskog Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja” Alexander Gintzburg.
Gintzburg je naveo da je centar “Gamaleya” predložio kolegama iz Oxforda da dodaju komponentu njihove vakcine onoj koja ulazi u sastav vakcine “Astra Zenece”.
Oxfordska vakcina će biti dvokomponentna, a to omogućava povećanje snage imuniteta koji će nastati nakon primjene ove vakcine i produžiti trajanje zaštitnog dejstva.
“Memorijske ćelije će se zbog upotrebe takve dvokomponentne hibridne vakcine mnogo bolje formirati, a vakcina će, shodno tome, štititi vakcinisanu osobu ne tri do četiri mjeseca, već najmanje dvije godine, mada će, naravno, biti potreban dodatni rad da bi se to eksperimentalno dokazalo”, rekao je Gintzburg za televiziju “Rusija 24”.
On je napomenuo da će se u Rusiji koristiti vakcina “Sputnik V” za vakcinaciju protiv virusa korona, i da se za sada neće primjenjivati kombinovani preparat centra “Gamaleya” i kompanije “Astra Zeneca”, prenosi “Sputnik”.
Gintzburg je naveo da je planirano da se manja klinička ispitivanja kombinovanog preparata sprovede poslije Nove godine u nekim zemljama Azije i Afrike, sa velikom populacijom, kako bi mogli da registruju ovaj preparat na svojoj teritoriji.
“Zašto manja, zato što su dvije tehnološke platforme koje koriste Oxford i `Astra Zeneca` potpuno kompatibilne sa platformom na kojoj je stvoren preparat `Sputnjik V`, a zatim je svaki od ovih preparata odvojeno prošao puni ciklus pretkliničkih i kliničkih bezbjednosnih ispitivanja. Zbog toga je neophodno sprovesti treću fazu u manjem obimu”, objasnio je Gintzburg.
Naučno-istraživački centar “Gamaleya”, kompanija “Astra Zeneca”, Ruski fond za direktne investicije i kompanija “R farm” potpisali su 21. decembra memorandum o saradnji u borbi protiv virusa korona.
Ruski fond za direktne investicije i “Astra Zeneca” postigli su dogovor o mogućnosti sprovođenja kliničkih ispitivanja u kojima bi se koristila prva komponenta one koja je stvorena u Oxfordu, a kao druga komponenta – ona koja ulazi u sastav vakcine “Sputnik V”.
Vakcina “Sputnjik V” se zasniva na proučenoj i provjerenoj platformi humanih adenovirusnih vektora, čije su važne prednosti bezbjednost, efikasnost i nepostojanje dugoročnih neželjenih efekata.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.