Nakon Drugog svjetskog rata Jugoslavija i Hrvatska kao jedna od njezinih republika grade novo društvo između Istoka i Zapada. Eksperiment je to obilježen mnogim proturječnostima koje se odražavaju i u arhitekturi – važnom dijelu tog velikog društvenog projekta.
Grad radnika i arhitekata, naziv je pretposljednje epizode treće sezone dokumentarnog serijala Betonski spavači, a na rasporedu je večeras na Prvom kanalu Hrvatske radio televizije u 23:15.
Modernizacija i industrijalizacija bile su temeljne ideje Jugoslavije nakon Drugog svjetskog rata, dio velikog plana preobrazbe ruralne zemlje u moderno društvo. U trećoj epizodi spomenute sezone Betonskih spavača obišli su Zenicu, bosanskohercegovački grad koji je primjer tog velikog poduhvata.
Intenzivan rast grada istodobno s industrijom postignut je promišljenim urbanizmom čije naslijeđe i danas podiže kvalitetu života građana. Promjenom političkog sistema i privatizacijom odnos grada i željezare se mijenja. Vrijedna modernistička arhitektura s jedne strane ugrožena je do pitanja opstanka, a s druge sve češće je prepoznaju kao izuzetnu vrijednost grada.
Treća sezona Betonskih spavača, nazvana Treći put, bavi se vezom između arhitekture i središnjih ideja jugoslavenskog socijalističkog sistema. Na neobičnom putu od Zagreba do Beograda preko Zenice i Sarajeva do malog belgijskog grada Wevelgema kroz četiri epizode ova sezona istražuje arhitekturu koja je predstavljala temeljne vrijednosti tadašnjeg društva. Ispituje sudbinu arhitekture najvišeg simboličnog značenja koja je radikalnim povijesnim rezom izgubila prvotni smisao, ali ne kulturnu i prostornu važnost.
Autori i scenaristi su redatelj Saša Ban, Maroje Mrduljaš i Nevenka Sablić, montažerka Nina Velnić, snimatelj Hrvoje Franjić, producentica Dana Budisavljević, a urednica Nana Šojlev.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.