Sudsko vijeće Haškog tribunala odbacilo je zahtjeve odbrane bivšeg komandanta Glavnog štaba VRS Ratka Mladića u vezi sa njegovom procesnom sposobnošću i pokretanjem postupka protiv glavnog haškog ljekara Paula Falkea.
Sud je obrazložio da se ocjena o pogoršanom stanju zasniva na stavu ljekara koji uopće nije pregledao Mladića.
U obrazloženje sudije Alphonsa Auriera navodi se da nema razloga za odgađanje presude, jer je prema nalazima nezavisnih stručnjaka i ljekara Mladićevo stanje stabilno.
Mladićevi advokati Branko Lukić i Dragan Ivetić su zatražili od Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) da presuda bivšem komandantu Glavnog štaba VRS-a bude odgođena i da se postupak obustavi kako bi se utvrdilo da li je Mladić uopšte zdravstveno sposoban za suđenje.
Odbrana je nedavno tražila da Mladić bude pušten na privremenu slobodu u Rusiju, tvrdeći da je u Haagu liječen na neadekvatan način. Sudsko vijeće je taj zahtjev odbilo, zaključujući da je Mladić u Haagu liječen na ispravan način i u skladu s medicinskim standardima. Glavni razlog za odbijanje bilo je uvjerenje sudija da nije sigurno da bi se Mladić vratio s privremene slobode, uprkos garancijama ruskih vlasti, budući da je do hapšenja 16 godina bio u bjekstvu.
Branioci su nagovijestili da će zatražiti da Mladić bude pušten na liječenje u Srbiju, budući su od vlasti u Beogradu zatražili i dobili državnu garanciju za privremeno oslobađanje.
Mladić je prije hapšenja, krajem maja 2011. godine, preživio tri moždana udara, a od tada je nekoliko puta bio prebacivan u hašku bolnicu “Bronovo” na ispitivanja i lakše intervencije. U junu 2013. godine, Mladić se u sudnici zahvalio Tribunalu i njegovom medicinskom osoblju što su mu “spasili život” i “izvukli ga iz groba”.
Po Odbrani, međutim, Mladićevo zdravstveno stanje stalno se pogoršava, a usljed rizika od novog moždanog udara ili infarkta, neophodno je bolničko liječenje.
Mladić u pritvoru očekuje presudu po optužnici za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Suđenje je počelo 2012. godine, a presuda je zakazana za 22. novembar ove godine.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.