Funkcionalni sistem infrastrukture kvaliteta je katalizator za poboljšanje kvaliteta proizvoda u privredi. Dobijanjem znaka kvaliteta testirani proizvodi se lakše izvoze na druga tržišta. Postojanje jakih institucija koje će certificirati kvalitet proizvoda i obezbijediti zaštitu potrošača je neupitan preduslov za povećanje razmjene (uvoza i izvoza) robe na CEFTA tržištima.
Ovo je ocijenjeno na regionalnom skupu EU4Business: Jačanje zajedničkog regionalnog tržišta kroz infrastrukturu kvaliteta i e-trgovinu, koji je održan u Budvi.
Sastanak je organizovao Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) u okviru projekta „Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji“ u ime Evropske unije (EU) i Njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
Sastanak je okupio predstavnike članica CEFTA-e sa namjerom da otvori diskusiju o razvijanju zajedničkog razumijevanja konkretnih akcija za olakšavanje trgovine industrijskim proizvodima na osnovu priznavanja certifikata o usaglašenosti.
Tanja Bošković, menadžerica projekta u GIZ-u je istakla da su svi napori uloženi u unapređenje infrastrukture kvaliteta dopuna tekućih zajedničkih aktivnosti sa CEFTA stranama na podršci sprovođenju trgovinskih reformi u regiji u skladu sa zahtevima procesa približavanja EU.
– Veoma smo zainteresirani za razgovor o ovoj važnoj temi, koja će dodatno proširiti i podržati regionalnu ekonomsku integraciju, kroz komponentu koja ima za cilj da olakša promet industrijskom robom, na osnovu priznavanja certifikata o usaglašenosti – dodala je ona.
– Infrastruktura kvaliteta je fundamentalna za harmonizaciju i priznavanje standarda, tehničkih propisa i ocenjivanja usaglašenosti, direktno utičući na unutarregionalnu i međunarodnu trgovinu robom. Štaviše, efikasan sistem infrastrukture kvaliteta štiti potrošače od nesigurnih proizvoda, a preduzeća od nesrazmernih troškova i nelojalne konkurencije. Zato regionalna saradnja u ovoj oblasti nije opcija, već je imperativ – zaključila je ona.
Dejvid Hadson, predstavnik Generalnog direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji, je pojasnio da izvoznici moraju ispuniti različite standarde za izvoz na strana tržišta, što ih košta vremena i novaca, a za potrošače to znači i više cijene.
– Stvaranjem zajedničkog regionalnog tržišta, gdje su testovi za potvrđivanje standarda ispunjeni (poznati kao procjena usaglašenosti), priznati širom regije, ovi troškovi se smanjuju u korist proizvođača i potrošača. Danas u Crnoj Gori regija radi na tome da to postane realnost – naveo je on.
Danijela Gačević, iz CEFTA Sekretarijata je istakla da je slobodno kretanje robe jedan od ključnih principa slobodne trgovine.
– Uklanjanje tehničkih barijera za trgovinu među članicama CEFTA-e je način da se kompanije podrže da dalje razvijaju svoje aktivnosti. Priznavanje rezultata postupaka ocjenjivanja usaglašenosti, koji čini pristup proizvoda tržištima jeftinijim i bržim, svakako je jedan efikasan instrument – naglasila je ona.
Već su preduzeti važni koraci ka približavanju regije Jedinstvenom tržištu Evropske unije. Zajednički regionalni akcioni plan predviđa da će Zajedničko regionalno tržište funkcionirati u skladu sa pravnim tekovinama EU kako bi se osiguralo slobodno kretanje industrijske robe u regionu.
Za ovo je neophodan potpuno funkcionalan i usklađen sistem infrastrukture kvaliteta. Projekat će podržati CEFTA strane da unaprijede kapacitete institucija za infrastrukturu kvaliteta te ponude širok spektar usluga koje bi trebalo da obezbijede fer konkurenciju i zaštitu potrošača kroz poboljšani sistem nadzora tržišta.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.