![FK Borac NK Celik](https://www.zenit.ba/wp-content/uploads/2025/02/FK-Borac-NK-Celik-1.jpg)
Nogometna utakmica osmine finala Kupa Bosne i Hercegovine između Borca i Čelika trebala je biti praznik fudbala, duel premijerligaša i prvoligaša u kojem bi jači pokazao kvalitet, a slabiji imao priliku da se nadmeće i iznenadi. Umjesto toga, dobili smo još jedan dokaz kako Nogometni savez BiH i sudijske komisije kroje rezultate po unaprijed zacrtanim planovima, a klubovi koji nemaju sistemsku podršku ostaju žrtve.
Glavni akteri ove utakmice nisu bili samo fudbaleri na terenu. Sudijska ekipa na čelu s Elvedinom Topuzovićem iz Tuzle, njegovim pomoćnicima Hasanom Nanićem (Bužim) i Amirom Hušidićem (Podzvizd), četvrtim sudijom Draganom Todićem (Doboj) te VAR sudijom Milošem Gigovićem (Gradiška) odigrala je ključnu ulogu u ovom susretu. Gigović je, uz Topuzovića, očigledno bio podjednako važan faktor u ishodu utakmice, s obzirom na to da su upravo VAR intervencije imale presudan uticaj na rezultat. Delegat Radika Marić (Bijeljina) i posmatrač Admir Šehović (Sarajevo) upotpunili su ekipu koja je režirala još jednu epizodu u dugogodišnjem favorizovanju Borca.
Tri ključne sudijske odluke
Kao i u mnogim prethodnim slučajevima, odluke arbitara bile su ključne u definisanju toka meča. Tri situacije su direktno uticale na krajnji rezultat:
- Sumnjiv penal i ponavljanje izvođenja – Iako se i u standardnom suđenju dosuđeni penal za Borac u 41. minuti može okarakterisati kao sumnjiv, nevjerovatno je da je i uz VAR tehnologiju dosuđena ovakva odluka. Još veći apsurd desio se u nastavku – golman Čelika Adi Durmo fantastično je odbranio penal Sebastijanu Herreri, ali je VAR soba intervenirala i penal je ponovljen, nakon čega Borac dolazi do vodstva.
- Poništeni kontranapad Čelika zbog sumnjivog zaleđa – U trenutku kada su Zeničani imali izglednu priliku za kontru, pomoćni sudija je podigao zastavicu i zaustavio napad. Snimak pokazuje da je odluka preočigledno pogrešna, ali ono što je ključno jeste da ovakve situacije uvijek idu na štetu timova poput Čelika, dok se istovremeno u sličnim okolnostima Borcu ostavlja prednost.
- Crveni karton za Farisa Kadrića – U 74. minuti sudija Topuzović dodjeljuje crveni karton Kadriću, ostavljajući Čelik s desetoricom na terenu. Iako su oštre igre sastavni dio ovakvih duela, kriterij je očigledno bio selektivan i usmjeren ka tome da se dodatno oslabi ekipa iz Zenice, jer je ‘pocrvenio’ ponajbolji igrač na terenu.
Pored ove tri ključne odluke, bilo je i drugih spornih situacija koje su išle u korist Borca.
Zvjezdan Misimović – da li se stidi?
Jedna od najvećih fudbalskih legendi Bosne i Hercegovine, Zvjezdan Misimović, od decembra 2024. godine dio je Borca, gdje obnaša funkciju tehničkog direktora. Misimović, nekadašnji reprezentativac, igrač Bundeslige i osvajač njemačkog prvenstva, bio je svjedok sudijske lakrdije u Banjoj Luci. Postavlja se ključno pitanje: Da li se stidi?
Misimović je godinama i jedan od najbližih saradnika Vice Zeljkovića, predsjednika Nogometnog saveza BiH, čovjeka koji kroji sudbinu domaćeg fudbala.
Nogometni savez BiH već godinama otvoreno favorizuje Borac iz Banja Luke. Najbizarniji detalj je činjenica da je Borac premijerligaš, trenutno drugi na tabeli Premijer lige BiH, dok je Čelik deveti u Prvoj ligi Federacije BiH. Sama razlika u kvalitetu trebala je biti dovoljna da domaćin pobijedi bez “pomoći sa strane”, ali izgleda da to nije bilo dovoljno.
Čelik je, uprkos ovoj nepravdi, pokazao nevjerovatnu borbenost i hrabrost, s tim da je čak pet igrača u prvom sastavu bilo U-21, dok je Borac imao samo dva. Na klupi od devet igrača, osam je bilo U-21 i jedan veteran (Aladin Isaković), dok je Borac imao samo tri igrača U-21. Ovaj podatak najbolje oslikava suštinsku razliku između dva kluba.
Tribine kao drugi teren za borbu
Utakmica u Banjoj Luci donijela je i različite tretmane navijača.
Na tribinama među navijačima Borca mogla su se vidjeti pirotehnička sredstva, a osim baklji, bačeno je najmanje deset ‘topovskih udara’. Također, na više mjesta na stadionu bile su okačene zastave s nacionalističkim simbolima i porukama, dok je na drugoj strani osiguranje uklanjalo zastavu s Ljiljanima koju su Robijaši pokušali okačiti.
Ono što osiguranje nije moglo spriječiti jeste pjesma preko 250 Robijaša, koji su otpjevali prvu himnu Bosne i Hercegovine – “Jedna si jedina”.
Jedna si jedina se orila stadionom u centru Banja Luke. Robijaši 🖤❤️
Objavljuje RADIO ZENIT u Nedjelja, 9. veljače 2025.
Ekipa radija Zenit bila je prisutna na stadionu i uživo svjedočila onome što se može nazvati zločinom nad fudbalom. Protekle dvije sezone pratili smo Čelik širom BiH, gledali mnoge utakmice u Prvoj ligi Federacije BiH, takmičenju koje važi za jedno od najtežih zbog nepravilnosti.
Ali, ono što se dogodilo jučer u Banjoj Luci prevazilazi čak i najgore momente Prve lige FBiH. Na utakmici koja se prenosila uživo širom Balkana i svijeta putem Arene Sport, mogli smo jasno vidjeti fudbalsku nepravdu.
Fudbalske utakmice su više od igre – one su emocije, strast i identitet. Jučer u Banjoj Luci vidjeli smo dvije potpuno različite vrste navijača, dva pogleda na fudbalsku stvarnost u Bosni i Hercegovini.
S jedne strane, domaći navijači Borca – nasmijani, svjesni da je sistem na njihovoj strani. Oni su se smijali na svaku spornu odluku sudijske ekipe, dobro znajući da su njihovi klub i grad odavno u povlaštenom položaju.
S druge strane, Robijaši, navijači Čelika – ponosni. Otišli su kući svjesni nepravde, ali i uzdignute glave, jer su znali da su njihovi igrači dali sve od sebe. Nisu ih zanimale sudijske odluke, nisu očekivali pomoć sa strane – samo su željeli da njihova ekipa bude dostojanstvena u borbi. I bila je.
Jedni su slavili pobjedu koju nisu morali previše zarađivati, drugi su slavili srčanost i borbu, jer je to ono što ih čini pravim navijačima. Jučerašnja utakmica još jednom je pokazala ko zapravo živi fudbal, a ko ga koristi za ostvarivanje interesa.
Borac je prošao dalje. Čelik je eliminisan. Ali pobjeda u ovakvim uslovima nije pobjeda sporta.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.