Slom visokotehnoloških dionica poput Facebooka samo je početak financijskih promjena koje će vjerovatno proizaći iz odluke Federalnih rezervi da okončaju dugotrajnu eru besplatnog novca i poskupe posuđivanje.
S obzirom da je FED signalizirao da idući mjesec dolaze veće kamatne stope, ulagači su počeli odbacivati neke od svojih najskupljih dionica u korist opklada na tvrtke koje su spremne napredovati kako se ekonomija prilagođava.
FED je u posljednje dvije godine pomogao izolirati američku ekonomiju od najgorih posljedica pandemije preplavivši tržište gotovinom. Održavanje referentne kamatne stope blizu nule i kupnja gotovo 5 biliona dolara u hipotekarnim i državnim vrijednosnim papirima pomogli su u povećanju cijena svih vrsta imovine: dionica, obveznica, kriptovaluta i stanova, piše The Washington Post.
Malo je tvrtki imalo koristi od ovog opojnog trkanja više od titana iz Silicijske doline, kojima su cijene dionica narasle gotovo izvan razumnog razloga dok su se Amerikanci okrenuli njihovim proizvodima kako bi preživjeli pandemiju.
Taj bi balon, za neke tvrtke, mogao puknuti.
S obzirom da je ekonomija sada na čvrstom tlu – pružajući robusnih 467.000 novih radnih mjesta u januaru– FED se sprema povući svoju hitnu podršku i usredotočiti se na smanjivanje najviše inflacije od 1982. Taj pomak na više kamatne stope tjera ulagače da preispitaju svoje strategije i pomnije proučavaju tvrtke. Rezultati su bili evidentni u petak kada je Amazon skočio do najvećeg jednodnevnog povećanja vrijednosti u historiji berze 24 sata nakon što je Facebookova matična tvrtka Meta pretrpjela najveći jednodnevni gubitak.
-Tržište je bilo vrlo ugodno ignorirajući procjene stvari koje su dovele do rasta kroz pandemiju… Čini se kao da svijet ulazi u drugačije okruženje od onog u kojem smo mi bili”, rekao je Roger McNamee, suosnivač Elevation Partners , privatna investicijska tvrtka u Menlo Parku, Kalifornija. Cijena rizika se mijenja.
FED-ov stav o lakom novcu pomogao je potaknuti izvanredni “bull market” dionica. Od najniže razine pandemije u martu 2020. do početka prošlog mjeseca, industrijski prosjek Dow Jonesa otprilike se udvostručio.
I FED i Međunarodni monetarni fond upozoravali su posljednjih mjeseci da bi cijene dionica mogle izgubiti dodir sa svojim temeljnim vrijednostima. U odnosu na predviđanja zarada, cijene su bile na gornjem kraju historijskog iskustva, rekao je FED u novembru, dodajući: -Cijene imovine mogu biti osjetljive na značajan pad ako postoji opasnost od pada apetita.
Više kamatne stope štete tvrtkama s visokim cijenama dionica na temelju očekivanja dramatičnog rasta zarade u godinama u budućnosti, kao što su favoriti visoke tehnologije koji su zaslijepili Wall Street u posljednje dvije godine. Kako stope rastu, alternative dionice s vremenom će postati privlačnije.
-Ako je vaš trošak novca nula, zašto se ne biste bavili bilo čime? Ali ako je vaš trošak novca 10 posto, bit ćete prilično izbirljivi s obzirom na to u što ulažete jer morate ostvariti više od 10 posto povrata – rekao je Richard Bernstein, investicijski menadžer iz New Yorka.
Google, Amazon, Apple i Microsoft objavili su pozitivne rezultate i predviđaju nastavak rasta. Dok Facebook pati od Appleovih promjena u praćenju oglasa, Google ima koristi jer se oglašivači prebacuju na njegovo pretraživanje i YouTube poslovanje. Amazonov godišnji oglasni posao vrijedan 31 milijardu dolara porastao je za 30 posto u prošloj godini, a njegov posao s cloud computingom cvjeta.
-Ono što je fascinatno u ovoj sezoni zarada je da su najkvalitetnija velika tehnološka imena, Microsoft, Apple, Amazon i Google, uspjela unatoč svim strahovima – rekao je Mahaney.
Čak će se i dobre tvrtke suočiti s turbulentnim razdobljem.
Pooštravanje FED-a historijski je bila loša vijest za dionice, prema Morgan Stanleyju. Tokom ovog ciklusa, s povlačenjem FED-a s osiguravanjem sredstava za financijski sistem – ono što ulagači nazivaju likvidnošću – cijene dionica općenito će vjerovatno izgubiti tlo pod nogama, objavila je tvrtka u nedavnom istraživanju..
– Likvidnost je omogućila ljudima mnogo više špekulativnih opklada jer je sigurnosna mreža FED-a postojala – rekla je Liz Young, voditeljica investicijske strategije u SoFi-ju. -Toga sada više nema.
Ulagači preusmjeravaju svoje opklade na banke, proizvođače energije i proizvođače osnovnih proizvoda za potrošače, koji se hvale jakom trenutnom prodajom, umjesto nade u mogući budući rast.
FED je prije pokušao odviknuti ekonomiju od vanredne podrške, ali je pokleknuo pred tržišnim negodovanjem ili ekonomskom slabošću. Centralna banka je 2015. počela podizati svoju ključnu stopu s nule. Manje od četiri godine kasnije, kako je američki trgovinski rat s Kinom uzeo danak na rast, bila je prisiljena promijeniti kurs.
Razlika je ovaj put u tome što godišnja inflacija od 7 posto Powellu ne ostavlja drugog izbora nego izgurati do kraja, čak i ako investitori vrište, rekao je Ed Yardeni, istaknuti investicijski strateg iz Yardeni Researcha.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.