![Predavanje INZ](https://www.zenit.ba/wp-content/uploads/2025/02/Predavanje-INZ.jpg)
U organizaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, sinoć je održan edukativni skup pod nazivom “Zdrava žena, snažna zajednica – Prevencija kao prvi korak”. Skupu su prisustvovale žene iz različitih dijelova Zeničko-dobojskog kantona, kao i predstavnice udruženja oboljelih žena, s ciljem podizanja svijesti o važnosti preventivnih pregleda i zdravstvene edukacije.
Tokom više od dva sata, stručnjakinje iz oblasti medicine govorile su o ključnim zdravstvenim izazovima s kojima se žene susreću. Dr. Elma Kuduzović, rukovoditeljica Zavoda za javno zdravstvo INZ-a, istakla je da briga o zdravlju žena doprinosi zdravlju cjelokupne zajednice.
“Briga o sebi nije luksuz, već potreba. Kada ulažemo u zdravlje žena, ulažemo u cijelo društvo. Naš fokus ostaje na prevenciji i edukaciji, jer zdravlje žene znači i zdravlje zajednice”, poručila je Kuduzović.
Načelnica Odjela za onkologiju i radioterapiju u Kantonalnoj bolnici Zenica, dr. Alma Mekić-Abazović, upozorila je na porast malignih oboljenja, posebno melanoma, raka mokraćne bešike i želuca.
“Nažalost, vidimo trend rasta malignih oboljenja. Preventivni pregledi su ključni jer omogućavaju rano otkrivanje bolesti, kada je liječenje najefikasnije. Trebamo ojačati svijest da je prevencija najpovoljniji oblik borbe protiv karcinoma”, naglasila je Mekić-Abazović.
Edukacija i skrining programi su od suštinskog značaja
Predsjednica Udruženja žena “Ona je svjetlost” iz Kaknja, Medina Alić, istakla je značaj ovakvih skupova i uloge skrining programa u ranom otkrivanju bolesti.
“Svaka žena treba da vodi brigu o sebi i redovno da se bavi prevencijom i pregledima”, kazala je Alić.
Dr. Hana Štimjanin-Hodžić, specijalistica ginekologije i akušerstva iz Poliklinike Agram u Sarajevu, govorila je o važnosti imunizacije protiv HPV-a i prevenciji raka grlića maternice, koji je u potpunosti preventabilna bolest.
“Svjetske strategije idu ka potpunom iskorjenjivanju raka grlića maternice kroz vakcinaciju i redovne preglede. Nažalost, još uvijek postoji otpor prema imunizaciji, dijelom zbog nepovjerenja koje je poraslo tokom pandemije COVID-19. Moramo raditi na edukaciji roditelja i mladih kako bismo povećali obuhvat vakcinacije”, istakla je Štimjanin-Hodžić.
Posebno je naglasila da je vakcina protiv HPV-a dostupna ne samo djevojčicama, već i dječacima od devet do 14 godina, jer su muškarci često asimptomatski prenosnici virusa, što dodatno povećava rizik za žene.
Podaci pokazuju da je tokom protekle godine, zaključno s novembrom, vakcinisano 3.334 djevojčica unutar ciljne dobne skupine, dok je još 996 primilo vakcinu van ove kategorije.
Stručnjaci su još jednom apelovali na važnost redovnih pregleda i primjene dostupnih preventivnih mjera, jer je ulaganje u zdravlje žena ključ za zdraviju i snažniju zajednicu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.