U Banjaluci je u toku sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj poslanici raspravljaju o Prijedlogu programa rada Narodne skupštine Republike Srpske za 2023. godinu. Na dnevnom redu je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika i prijedlog odluka o izboru ministara u Vladi.
Izvještaj o sprovođenju zakona o fiskalnoj odgovornosti
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je izvještaj o sprovođenju Zakona o fiskalnoj odgovornosti za 2022. godinu prema kojem je ukupan dug RS na nivou 44,64 odsto ostvarenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je u skladu sa ograničenjima propisanim Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama.
Predsjednik Fiskalnog savjeta Republike Srpske Milenko Krajišnik rekao je da je nadležnost ovog savjeta jasno propisana zakonima, dok sprovođenje sankcija radi budžetska inspekcija.
Krajišnik je istakao da RS neće bankrotirati, kao i da je budžet likvidan i isplaćuje sve budžetske obaveze, što je i provučeno kroz izvještaj za 2022. godinu.
“Ako smo jasno rekli da je potrebno da se tekući rashodi isključivo pokrivaju iz ostvarenih prihoda, šta tu ima jasnije da se kaže”, rekao je Krajišnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
On je dodao da je zaduživanje prihvatljivo za produktivne investicije, kao i da problema ima kada je riječ o lokalnim zajednicama.
“Predlažemo da se dopuni i set pravila, kao što je to i Srbija uradila, te smo napravili opsežnu analizu koja je dostupna na sajtu Fiskalnog savjeta”, naveo je Krajišnik.
Narodna skupština Republike Srpske o izvještaju VSTS BiH za 2022. godinu
“Kancelarija disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH lani je pokrenula 41 disciplinski postupak, i to najviše protiv sudija – 32, a odgovornost je utvrđena u 33 postupka”, rekla je član VSTS-a BiH Željka Fabić predstavljajući izvještaj ovog savjeta za 2022. godinu.
Ona je navela da je ovoj kancelariji u prošloj godini podneseno 840 pritužbi, a najviše se odnosilo na trajanje sudskog i tužilačkog postupka.
Akcenat VSTS-a u prošloj godini bio je na efikasnosti rada pravosudnih institucija.
Narodna skupština Republike Srpske raspravljala je o Godišnjem izvještaju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine za 2022. godinu. Prethodno je razmatrano obavještenje o nekim pojavama od interesa za ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti.
Šef Kluba poslanika SNSD-a Igor Žunić pozvao je poslanike na jedinstvo o pitanju Ustavnog suda BiH.
Samostalni poslanik Radislav Dončić rekao je da neće podržati zaključke o tački dnevnog reda Obavještenje o nekim pojavama od interesa za ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da korektnost i stručnost Zlatka Kneževića, koji je nedavno razriješen sa pozicije sudije Ustavnog suda BiH, nikada nije dovedena u pitanje i da je dokazano da je trpio pritisak sudija tog suda.
Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica izjavio je da je Srpska diskriminisana u smislu učešća u Dejtonskom sporazumu i Ustavnom sudu BiH.
Predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske DŽerard Selman rekao je da se posljednjom odlukom Ustavnog suda BiH narušavaju ustavni principi na kojima počiva uređenje BiH i Republike Srpske.
Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je jučer Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim se uvode krivična djela protiv časti i ugleda, i to krivična djela kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika i javno izlaganje poruzi.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da je donošenje ovog Prijedloga zakona prošlo sveobuhvatnu proceduru od nacrta zakona, javnih rasprava i prihvatanja konstruktivnih prijedloga. Poslanici su razmotrili i Nacrt zakona o elektronskom novcu čiji je cilj uređenje poslovanja i razvoja tržišta elektronskog novca, te Nacrt zakona o izmjeni i dopuni Zakona o državnim stanovima na kojima ne postoji stanarsko pravo, kojim se proširuje krug lica kojima jedinice lokalne samouprave mogu dodjeljivati ove stanove.
Parlament je razmotrio i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednim zadrugama, a predloženim izmjenama omogućeno je fizičkim i pravnim licima koja nisu članovi zadruge da ipak ulažu sredstva, čime se postiže bolja saradnja i poslovna uvezanost u sektoru proizvodnje hrane.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Saša Lalić istakao je da je trenutno aktivno 99 zadruga, 16 je u procesu pokretanja poslovnih aktivnosti, dok ih je u registar upisano ukupno 373.
Lalić je izrazio nadu da će se riješiti pitanje zadružne imovine, kao i da se odvajaju velika sredstva za poljoprivredu.
Poslanici će razmatrati i godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2022. godinu, te izvještaje Fiskalnog savjeta Republike Srpske za 2022. godinu, kao i izvještaj Agencije za bankarstvo Republike Srpske za prošlu godinu, te izvještaje Komisije za hartije od vrijednosti za 2022. godinu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.