Prema dokumentima koji su procurjeli, oslanjanje izraelske vojske na Microsoftovu cloud tehnologiju i sisteme vještačke inteligencije dramatično je poraslo tokom najintenzivnije faze bombardovanja Gaze, piše Guardian.
Datoteke pružaju uvid u to kako je Microsoft produbio svoju vezu s izraelskim odbrambenim sektorom nakon 7. oktobra 2023, obezbjeđujući vojsci veće računske i skladišne usluge i sklapajući ugovore u vrijednosti od najmanje 10 miliona dolara kako bi pružio hiljade sati tehničke podrške.
Duboke veze Microsofta s izraelskom vojskom otkrivene su u istrazi Guardiana zajedno s izraelsko-palestinskom publikacijom +972 Magazine i hebrejsko-jezičnim portalom, Local Call. Ova istraživanja djelomično se oslanjaju na dokumente koje je dobio Drop Site News, koji je objavio svoju priču.
Istraživanje, koje se također oslanja na intervjue sa izvorima iz izraelskog odbrambenog i obavještajnog sektora, osvjetljava kako su Oružane snage Izraela (IDF) krenule ka velikim američkim tehnološkim kompanijama kako bi zadovoljile tehnološke zahtjeve rata.
Nakon pokretanja ofanzive u Gazi u oktobru 2023, IDF se suočio s naglim porastom potražnje za skladištem podataka i kompjuterskom snagom, što je dovelo do brze ekspanzije njihove informatičke infrastrukture i prihvatanja onoga što je jedan komandant opisao kao “divan svijet cloud provajdera”.
Kao rezultat, više izraelskih odbrambenih izvora izvijestilo je da je IDF postao sve zavisniji od kompanija poput Microsofta, Amazona i Googla da čuva i analizira veće količine podataka i obavještajnih informacija tokom dužeg perioda.
Pouzdan partner izraelskog ministarstva odbrane
Procurjeli dokumenti, koji uključuju komercijalne zapise izraelskog ministarstva odbrane i datoteke iz Microsoftove izraelske podružnice, sugerišu da su Microsoftovi proizvodi i usluge, prvenstveno njegova Azure cloud platforma, korišteni od strane jedinica širom izraelskih vazdušnih, kopnenih i pomorskih snaga, kao i njegove obavještajne direkcije.
Iako je IDF koristio neke Microsoftove usluge u administrativne svrhe, poput e-mail i sistema za upravljanje dokumentima, dokumenti i intervjui ukazuju na to da je Azure korišten za podršku borbenim i obavještajnim aktivnostima.
Kao pouzdan partner izraelskog ministarstva odbrane, Microsoft je često bio zadužen za rad na osjetljivim i visokoklasifikovanim projektima. Njegovo osoblje također je blisko surađivalo s IDF-ovom obavještajnom direkcijom, uključujući njen elitni odjel za nadzor, Jedinicu 8200.
U proteklih nekoliko godina, dokumenti pokazuju da je Microsoft također pružio izraelskoj vojsci pristup OpenAI-ovom GPT-4 modelu – motoru iza ChatGPT-a – zahvaljujući partnerstvu s razvojnim timom AI alata koji je nedavno promijenio svoje politike prema radu s vojnim i obavještajnim klijentima.
Microsoft je odbio komentirati nalaze istrage ili odgovoriti na pitanja o svom radu za IDF.
Portparol IDF-a je rekao: “Nećemo komentarisati ovu temu”.
Izraelsko ministarstvo odbrane također je odbilo da komentariše.
Otkrića o dubokim vezama Microsofta s IDF-om i integraciji njegovih sistema u ratni napor oslikavaju rast privatnog sektora u visoko-tehnološkom ratu i sve zamagljenije granice između civilne i vojne digitalne infrastrukture.
U SAD-u, komercijalne veze između izraelske vojske i velikih tehnoloških grupa nailaze na sve više kritika i izazivaju proteste među tehnološkim radnicima koji strahuju da su proizvodi koje grade i održavaju omogućili rat u Gazi u kojem je Izrael optužen za teške povrede međunarodnog humanitarnog prava.
Međutim, u ratu koji je postao poznat po primjeni inovativnih sistema na bojnom polju od strane IDF-a – uključujući alate za preporuku ciljeva vođene vještačkom inteligencijom poput “The Gospel and Lavender” – uloga koju su igrale velike tehnološke kompanije sa sjedištem u SAD-u u podršci operacijama Izraela u Gazi do sada je uglavnom ostala izvan vidokruga.
Produbljivanje partnerstva
U 2021. godini, nakon što Microsoft nije uspio osigurati ugovor od 1,2 milijarde dolara za preuređenje infrastrukture cloud računarstva javnog sektora Izraela, njeni rukovodioci gledali su s ljubomorom na Amazon i Google, koji su udružili snage kako bi osvojili taj obiman ugovor poznat kao “Projekt Nimbus”.
Iako je to nesumnjivo bio udarac za Microsoftovo poslovanje u Izraelu i njegovo mjesto kao premijernog cloud provajdera IDF-a, dokumenti sugeriraju da je kompanija bila utješena zbog naznaka iz izraelskih odbrambenih zvaničnika da će nastaviti uživati u jakom partnerstvu s vojskom.
Rukovodioci su bili optimistični da će se odnos nastaviti razvijati, dijelom zahvaljujući integraciji tehnologije i usluga kompanije u najkompleksnije i najtajnije dijelove operacija IDF-a.
Procureni dokumenti ilustriraju kako je američki tehnološki div podržao niz osjetljivih aktivnosti.
Kako piše Guardian, Azure, Microsoftovu cloud platformu, je koristilo više vojnih obavještajnih jedinica, uključujući Jedinicu 8200 i Jedinicu 81, koja razvija tehnologiju špijuniranja za izraelsku obavještajnu zajednicu.
Sistem koji izraelske sigurnosne snage koriste za upravljanje registrima stanovništva i kretanjem Palestinaca na Zapadnoj obali i u Gazi, poznat kao “Rolling Stone”, održavan je korištenjem Microsoftove tehnologije.
Tokom ofanzive u Gazi, Microsoftov paket komunikacionih i sistema korišten je od strane Ofek-a, jedinice vazduhoplovstva odgovorne za upravljanje velikim bazama podataka potencijalnih ciljeva za smrtonosne udare poznate kao “banke ciljeva”.
Microsoftovo osoblje i kontraktori također su blisko surađivali s vojnim osobljem širom IDF-a, pružajući savjete i tehničku podršku kako na daljinu, tako i na vojnim bazama.
Tokom ofanzive u Gazi, Microsoftovi inženjeri pružili su podršku obavještajnim jedinicama IDF-a poput Jedinice 8200 i druge tajanstvene špijunske jedinice, Jedinice 9900 – koja prikuplja i analizira vizuelnu obavještajnu informaciju – kako bi podržali njihovu upotrebu cloud infrastrukture.
Prema dokumentima, između početka rata u oktobru 2023. i kraja juna 2024, izraelsko ministarstvo odbrane se složilo da kupi 19.000 sati inženjering podrške i konsultantskih usluga od Microsofta kako bi pomoglo širokom spektru IDF jedinica. Čini se da su ugovori generisali oko 10 miliona dolara naknada za Microsoft.
Promjena paradigme
U knjizi koju je objavio 2021. godine, tadašnji vođa Jedinice 8200 predvidio je da će potražnja IDF-a za cloud računarstvom dovesti do saradnje s kompanijama poput Microsofta i Amazona “na načine slične njihovim trenutnim odnosima” s vodećim proizvođačima oružja poput Lockheed Martina.
Dvije godine kasnije, kada je Izrael započeo kopnenu invaziju i vazdušnu kampanju u Gazi, nezapamćenu u svojoj brzini i intenzitetu, potražnja IDF-a za bombama odgovarala je njihovoj potrebi za većim pristupom uslugama cloud računarstva.
To je stvorilo priliku za Microsoft da produbi svoj odnos s IDF-om. U novembru 2023, dokumenti sugeriraju, izraelsko ministarstvo odbrane se obratilo kompaniji za brzu podršku vojnici centralne računske jedinice, poznatoj kao Mamram.
Odgovorna za vojnu tehnološku infrastrukturu, Mamram je bila na čelu IDF-ove promjene ka većem oslanjanju na komercijalne cloud kompanije. Komandant jedinice rekao je na konferenciji odbrambene industrije u Tel Avivu prošle godine kako su na početku izraelske kopnene invazije IDF sistemi bili preplavljeni, što je dovelo do kupovine računske snage iz “civilnog svijeta”.
U izjavama koje su otkrivene od strane +972 i Local Call, potpukovnik Racheli Dembinsky objasnila je da je najznačajnija prednost koju su cloud kompanije pružile njihovo “nevjerovatno bogatstvo usluga”, uključujući njihove napredne mogućnosti vještačke inteligencije. Saradnja s ovim kompanijama, rekla je, obezbijedila je IDF-u “veoma značajnu operativnu efikasnost” u Gazi.
Iako Dembinsky nije pomenula imena cloud provajdera na koja se IDF sada oslanja, logo Azure zajedno s logotipima Amazon Web Services i Google Cloud bio je prisutan u njenim prezentacijama.
IDF koristio Azure-ove proizvode
Prema analizi procurenih dokumenata, prosječna mjesečna potrošnja izraelske vojske na Microsoft Azure-ove cloud skladišne sadržaje u prvih šest mjeseci rata bila je 60% veća nego u četiri mjeseca koja su prethodila ratu.
Dokumenti sugeriraju da je potrošnja vojske na Microsoftove proizvode zasnovane na vještačkoj inteligenciji takođe porasla u sličnom periodu. Do kraja marta 2024, mjesečna potrošnja vojske na Azure-ovom paketu alata za mašinsko učenje bila je 64 puta veća nego u septembru 2023.
Kako prenosi Forbes BiH, tačno kako je IDF koristio Azure-ove proizvode zasnovane na veštačkoj inteligenciji nije specificirano, ali dokumenti sugeriraju da su koristili niz alata za prevođenje i konverziju govora u tekst koji se oslanjaju na vještačku inteligenciju.
Datoteke također ukazuju da je značajan dio usluga zasnovanih na vještačkoj inteligenciji koje je platilo ministarstvo odbrane korišten od strane vojske na takozvanim “air-gapped” sistemima koji nisu povezani sa internetom i javnim mrežama, što povećava mogućnost da su mogli biti korišteni za osetljivije zadatke.
Čini se da je IDF također koristio AI usluge konkurenata Microsofta. U srijedu, Washington Post je izvestio da je Googleova cloud divizija obezbedila IDF-u pristup svojim AI uslugama.
Vojska je također značajno povećala korištenje OpenAI-ovih proizvoda poput GPT-4 motora – moćnog AI modela dizajniranog za razumevanje i generisanje prirodnog jezika – u prvih šest mjeseci rata, sugerišu dokumenti. Pristup modelima bio je omogućen putem Azure platforme, a ne direktno kroz OpenAI.
U jednom trenutku 2024., OpenAI alati činili su četvrtinu potrošnje vojske na alate za mašinsko učenje koje obezbijeđuje Microsoft. Kompanija je u poslednjim godinama navodno investirala 13 milijardi dolara u OpenAI.
U januaru 2024, OpenAI je tiho uklonio svoja ograničenja protiv korištenja svojih usluga za “vojne i ratne” aktivnosti u okviru sveobuhvatnog prepravka svojih politika. U to vrijeme, dokumenti sugeriraju, potrošnja izraelske vojske na Azure OpenAI paketu proizvoda počela je da raste.
Ostaje nejasno kako je vojska koristila OpenAI modele niti jesu li imali bilo kakvu ulogu u podržavanju borbenih ili obavještajnih aktivnosti.
OpenAI nije odgovorio na pitanja o svom znanju o tome kako izraelska vojska koristi svoje proizvode.
Glasnogovornik OpenAI-a je rekao: “OpenAI nema partnerstvo sa IDF-om”.
Oni su se pozvali na ažuriranu politiku korištenja OpenAI-a, koja zabranjuje korištenje njegovih proizvoda za “razvijanje ili upotrebu oružja, ozljeđivanje drugih ili uništavanje imovine”.
U maju 2024., međutim, Microsoft je počeo objavljivati načine na koje je integracija OpenAI alata na njegovu Azure platformu predstavljala “promjenu paradigme” za odbrambene i obavještajne organizacije, nudeći “povećavanje ljudskih sposobnosti” i postizanje “veće brzine, tačnosti, i efikasnost”.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.