Gradsko vijeće Grada Zenica u utorak je održalo tematsku sjednicu povodom aktuelne problematike sa preduzećem ALBA d.o.o. Zenica.
Vijeću je predstavljena informacija sačinjena od strane dva člana zajedničkog radnog tijela, predstavnika Gradske uprave, Muniba Husejnagića i Azre Hajdarević.
Prisutnima se tokom sjednice obratila Sanja Renić, projekt menadžer ALBA BiH i ALBA Berlin i koordinatorica za uspostavu reciklažnog centra u Zenici.
Kako je sa govornice kazala Renić, opstrukcija redovnih aktivnosti ALBA Zenica od strane dijela zajedničkog tijela se dešava u zadnje dvije godine nepotpisivanjem godišnjih ugovora te je samim tim dovela do otežanog rada, a posljedice toga su građani mogli sami osjetiti.
“Prijedlog Ugovora za komunalne usluge za 2023.godinu dostavljen od strane ALBE 9.9.2022. godine, a prva sjednica na kojoj je isti razmatran je zakazana za 26.4.2023. godine. Dokazi su dostupni svima. Iz svega navedenog imamo dvije mogućnosti, da članovi zajedničkog tijela koji su napravili ovaj izvještaj pokrenu krivičnu prijavu protiv svih odgovornih ljudi koji su kreirali i podržali ovakav Ugovor. Druga mogućnost da se jednostrano prekine Ugovor, a za što ste vi vijećnici sad pozvani da preuzmete odgovornost i time nanesete ogromnu štetu Budžetu Grada Zenica, obzirom da je za jednostrani prekid Ugovora nadležan Međunarodni sud, a sve to jer neko smatra da je bolji pravnik od onih koji su učestvovali u kreiranju ovog Ugovora ili nije htio da radi svoj posao”, kazala je između ostalog Renić i dodala:
“Zbog ove evidentne obmane vas vijećnika i građana, ALBI se pružila prilika da i zakonski djeluje u smislu zaštite svog imena kao kompanije koja je izgradila dobre i korektne odnose na međunarodnom tržištu i izgradila prepoznatljiv ugled, a kojeg pojedinci pokušavaju narušiti. Svjesni smo da se ovi problemi reflektuju u svakodnevnom radu i utiče i na kvalitet života građana i egzistenciju uposlenika ALBE.”
Nakon obraćanja, Renić je zajedno sa dva predstavnika ALBA Zenica, Muhamedom Husremovićem i Almasom Porčom, napustila sjednicu.
Treba spomenuti da su primjedbe na materijal i način pripreme sjednice upućene vijećnicima dan prije održavanja sjednice. Također, iz preduzeća ALBA ističu kako su predstavnici preduzeća na tematskoj sjednici uvedeni kao gosti, te nisu imali mogućnost repliciranja, niti odgovora, osim što je Sanji Renić omogućeno da pročita svoj dopis i to kako navode “jedva dopušteno”.
Inače, u izlaganjima vijećnika je istaknuto da postoje brojni problemi oko ugovora Grada Zenica i preduzeća ALBA, koja, kako je rečeno, ne ispunjava ugovorne obaveze.
Naime, ugovor je potpisan 2019. godine na period od 20 godina sa obavezom da se nakon 5 godina razmatraju nove okolnosti i na osnovu toga ugovor produži. Usaglašavanje se mora okončati godinu dana prije isteka petogodišnjeg perioda.
Cijene usluga
Radio Zenit je u posjedu dokumenata koji su upućeni Gradskoj upravi Grada Zenica i vijećnicima Gradskog vijeća.
U dopisu koje je preduzeće ALBA d.o.o. Zenica uputila Sektoru za ekologiju i komunalne poslove krajem mjeseca maja ove godine, navodi se da je cijena rada u iznosu 13,00 KM/h opravdana.
“Apsolutno smo sigurni da je Vaš stav poređenja cijene rada samo u odnosu na pošlu godinu pogrešan – potrebno je iščitati Ugovor o obavljanju djelatnosti koji je decidan u tom smislu. Stava smo da se cijene radne snage ne mogu posmatrati u odnosu na prošlogodišnje cijene, nego u odnosu na 2019. godinu kada je bilo zadnje usklađivanje cijena, a tada je cijena rada u Ugovoru iznosila 9,00 KM/h. Kao što ste naveli: “Shodno članu 5. Osnovnog Ugovora br. 02-49-22894/19 od 23.10.2019. godine u kojem stoji: ‘Naručilac i Izvršilac usluga kroz zajedničko tijelo usaglašavaju eventualnu promjenu cijena usluga iz prethodnog stava na osnovu zvaničnih statističkih podataka relevantnih za obračun jediničnih cijena.’, trebali ste navesti i rečenicu koja ide prije navedene u kojoj stoji: ‘Cijene usluga se mijenjaju srazmjerno promjeni faktora odlučujućih za formiranje cijena u odnosu na jednu kalendarsku godinu (na primjer: inflacija, zakonske izmjene, promjena cijena goriva i sl.), ako se suma promjena svih faktora odlučujućih za formiranje jediničnih cijena promjeni za više od 5% u odnosu na zadnje usklađivanje cijena’, a zadnje usklađivanje je bilo 2019. godine. S obzirom da je Osnovni Ugovor potpisan u oktobru 2019. godine prosječna bruto plata u FBIH za mjesec oktobar je iznosila 1.451,00 KM, dok trenutna prosječna bruto plata u FBIH za mart mjesec iznosi 1.967,00 KM prema zvaničnim i objavljenim podacima Agencije za statistiku Federacije Bosne i Hercegovine, što predstavlja povećanje za 36%. Osim neto plate, pripadajućih doprinosa, poreza na dohodak, radniku se obračunavaju i isplaćuju topli obrok, naknada za prijevoz, regres, minuli rad i druge naknade i prava radnika koji doprinose dodatnom povećanju cijene rada”, navodi se u dopisu.
Stava su da nije reprezentativno navoditi prosječne isplaćene bruto plate niti na nivou BiH, niti na nivou FBiH, jer Grad Zenica niti je prosječan, niti je usluga održavanja komunalne higijene Grada na prosječnom nivou.
“Valjda bi se četvrti grad po veličini, a samim tim i značaju u BiH trebao porediti sa sebi ravnim ili većim od sebe, a ne sa prosjecima”, poručili su.
Vrijednost vozila
Zaključak da Društvo precjenjuje vrijednosti vozila i da su neka više puta amortizovana smatraju pogrešnim.
“Sa liste vozila koju ste dostavili, koja je, uzgred rečeno, interni izvještaj za većinskog vlasnika i ne znamo na koji način je dospio do vas, 21 vozilo nije u upotrebi i nije više imovina “ALBA Zenica” d.o.o. Zenica. U međuvremenu nabavili smo nova 22 vozila koja nisu na spisku Priloga 2. koji ste dostavili, a čija je nabavna vrijednost bila blizu 2 miliona KM. Upravo nabavljamo vozilo u vrijednosti od 140.000,00 Eura, koja je duplo veća od trenutne kalkulativne vrijednosti, kako biste vidjeli kolike su tržišne cijene. Što se tiče čistilica, velika čistilica se koristi 6 mjeseci dok se mala čistilica koristi 12 mjeseci (za službu čistoće i zimsku službu). Što se visine troškova održavanja tiče, mi ne možemo jeftinije”, kažu iz zeničkog preduzeća.
Zimska služba
Zimska služba je definisana Planom i programom rada zimske službe.
“Kao ni Vi, ni mi nismo zadovoljni Programom rada zimske službe, te nije naša namjera da određujemo broj pasivnih i aktivnih dana. Obaveza izvođača je da bude u pripravnosti 15 dana prije početka i 15 dana nakon završetka zimske službe. Zbog toga mi moramo imati spremna vozila, radnu snagu i posipni materijal koji se treba na poseban način uskladištiti jer nakon određenog vremena dolazi do stvrdnjavanja i postaje neupotrebljiv, a moraju se napraviti i veće zalihe jer je u vrijeme padavina skoro nemoguće nabaviti dodatni materijal. Također želimo naglasiti u periodu intenzivnijih padavina broj prolaza odnosno posipanja ulica specijalnog, prvog i drugog prioriteta posipa se 6-8 puta da bi se obezbijedila prohodnost istih. Smanjenje iznosa zimske službe nije dopustivo jer su sve skuplja i skuplja vozila, radna snaga, posipni materijal koji se moraju obezbijediti i rezervisati za zimu, bez obzira bilo uopće padavina ili ne”, kazali su iz preduzeća ALBA.
Kako ističu, još jedan od problema je otežan ili nemoguć odvoz otpada iz prigradskih naselja (kante) tamo gdje zimsko održavanje rade drugi izvođači, a svake godine pred zimsku sezonu dostavimo detaljan plan odvoza otpada iz tih područja.
Gradsko vijeće izglasalo 8 zaključaka
Podsjetimo, nakon održane rasprave na tematskoj sjednici, većina u Gradskom vijeću je predložila i izglasala 8 zaključaka.
Među zaključcima je zadužena resorna služba da pripremi Nacrt nove Odluke o komunalnom redu, te da se zajednički tim popuni novim članovima predstavnicima Grada. Pored toga, Gradsko vijeće od preduzeća ALBA Zenica traži da u roku od 30 dana dostavi izvještaj o ostvarenoj dobiti za 10 godina poslovanja uz razrješenje člana Uprave ALBA Zenica, predstavnika Grada, Muhameda Husremovića i na njegovo mjesto imenovanje novog člana Uprave društva.
Od Gradske uprave je zatraženo da putem resornog sektora provede proceduru javnog poziva zainteresovanim subjektima za pružanje usluga odvoza otpada, čišćenja i održavanja javnih površina kao i zimske službe.
U jednom od zaključaka se traži i od Tužilaštva da preispita zakonitost poslovanja ovog zeničkog preduzeća.
ALBA: Moramo čuvati radnike
Na kraju iz preduzeća ALBA Zenica poručuju da će sve žrtvovati, ali plaće radnika ne mogu.
“Sat rada radnika ALBA Zenica manji je za 20-30% od prosječne satnice na tržištu, ali i u poređenju sa drugim gradskim komunalnim firmama. Na sve druge zahtjeve možemo i jesmo pristali, i umanjenje goriva i umanjenje amortizacije i svega što su tražili. Sve ćemo žrtvovati, ali plaće ne možemo. Moramo čuvati radnike, inače će nam svi otići”, poručuju iz preduzeća ALBA Zenica.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.