Na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH usvojen je Zakon o Južnoj interkonekciji sa 51 glasom za, 14 protiv i 4 suzdržana.
Podsjećamo, na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, šestoj vanrednoj u aktuelnom mandatu, odlučeno je većinom glasova da Prijedlog zakona o gasovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska” bude razmotren po hitnom postupku, i to kao druga tačka dnevog reda umjesto posljednja, kako je prvobitno najavljeno.
Zakon o Južnoj interkonekciji su predložili delegati Bošnjaci zatraživši raspravu i odlučivanje Doma naroda po hitnom postupku, dok su iz delegatskog Kluba Hrvata danas tražili sporiju proceduru jer, kako su kazali, tako značajan projekat kao što je Južna interkonekcija ne treba “prelamati preko koljena” i treba zatražiti i mišljenje Federalne vlade.Bošnjaci su odgovorili da su već tražili Vladino mišljenje ali da ga ona dosad nije dostavila.
Na koncu je obavljeno glasanje i prijedlog Bošnjaka o hitnoj proceduri te o prekompoziciji najavljenih tačaka dnevnog reda je prihvaćen i zakon o Južnoj interkonekciji je druga po redu tačka.
Tokom prve je verificiran mandat novoimenovanoj delegatkinji Ivani Buntić Jovanović te je ona položila i delegatsku zakletvu.
Kolegij Doma je predložio da na dnevnom redu danas bude i Nacrt zakona o fiskalizaciji, koji je predložila Federalna vlada, pa je i taj prijedlog dobio potrebnu većinu glasova.
Bošnjaci su predložili ovaj zakon u identičnom tekstu u kakvom ga je već odobrio Predstavnički dom na sjednici održanoj u prvoj polovini prošlog mjeseca.
Tokom tadašnje zastupničke rasprave, zagovornici su naglašavali da zakon uveliko doprinosi energetskoj nezavisnosti odnosno smanjenju zavisnosti Bosne i Hercegovine od snabdijevanja gasom iz Rusije jer predviđa još jedan dotok plina u BiH, ovog puta sa Zapada. Preciznije, predviđena je izgradnja gasovoda između BiH i Hrvatske, povezanog s terminalom ukapljenog plina (LNG) na hrvatskom ostrvu Krk, a samim tim i sa evropskim gasovodima. Iz pravca Hrvatske, gasovod bi prolazio preko zapadne Hercegovine do srednje Bosne i Hercegovine. Predviđeni nosilac projekta je javna kompanija BH-Gas.
Da bi projekat bio realizovan, neophodno je da zakon o Južnoj intekonekciji odobre u potpuno istom tekstu oba doma u Federalnom parlamentu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.