Kompanija ArcelorMittal Zenica sa italijanskom kompanijom Ekoplant je prije nepune dvije godine započela realizaciju projekta ugradnje sistema za sekundarno otprašivanje u pogonu BOF Čeličana.
Radovi na ugradnji filtera teku prema planu i programu, a radnici ulažu ogromne napore kako bi se do kraja godine isti stavili u funkciju.
Kako je kazao za Radio Zenit Mateo Tomić, voditelj gradilišta firme Ekoplant, samo izvođenje projekta je počelo u drugoj polovni prošle godine.
“Stigli smo do predterminalne faze. Većina opreme je kompletirana i počeli smo sa kompletiranjem samih aktivnosti pred puštanje u rad. Radovi su izvođeni u teškim uslovima obzirom da se tokom izvođenja radova uporedo radilo i u proizvodnim pogonima ArcelorMittala. Tako da smo se morali uklopiti u aktivnosti proizvodnje kompanije kako ne bismo remetili tok same proizvodnje. Očekujem već da ćemo koncem godine imati spremne filtere za rad”, istakao je Tomić.
Sistem za sekundarno otprašivanje na BOF Čeličani ispunit će sve važne standarde koje su postavile BiH i EU, i eliminirat će vidljivi ‘crveni dim’ koji izlazi iz pogona.
Smanjenje emisija štetnih čestica
Bajazid Šišić, jedan od radnika u pogonu Čeličane, kazao je da mu je ‘puno srce’ kada vidi koliko se truda ulaže da bi se smanjile emisije koje najviše zahvataju zeničko naselje Tetovo.
“Radnik sam od 1983. godine. Drago mi je kada vidim da se evo radovi polako privode kraju. Nadam se da će do kraja godine biti završeni. Puno se ulaže truda kako bi se smanjilo zagađenje grada, ali i naselje u kojem živim, a to je Tetovo”, kazao je Šišić.
Više od 95% dimnih plinova iz proizvodnih procesa biće zadržano i očišćeno u vrećastom filteru, što će rezultirati smanjenjem emisije prašine na manje od 10mg/Nm3.
Menađer sektora u pogonu Čeličana Mirsad Šehić rekao je da će se ugradnjom filtera omogućiti smanjenje emisije štetnih čestica u zrak.
“Ovim će se smanjiti emisija prašine na 95%. Uporedo s radovima na projektu ide se i sa proizvodnjom u pogonu. Ono što je bitno jeste da će se građanima osigurati manje zagađenje i samim tim manje prašine prilikom procesa same proizvodnje u pogonima Čeličane”, kaže Šehić.
Ukupna vrijednost izvođenja projekta premašuje 10 miliona KM.
Inače, kompanija ArcelorMittal Zenica je od 2005. godine uložila više od 100 miliona KM u projekte zaštite životne sredine.
Kako teku radovi pogledajte u nastavku.
[ngg src=”galleries” ids=”124″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_width=”90″ thumbnail_height=”70″ thumbnail_crop=”0″]Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.