Milioni djece širom svijeta koja su eksterno ili interno raseljena zbog ratova, sukoba i gladi u zemljama čiji su državljani, plaćaju najvišu cijenu.
Izvještaj Fonda Ujedinjenih naroda (UN) za djecu (UNICEF) iz 2016. godine pokazuje kako je oko 50 miliona djece raseljeno zbog nesigurne sredine ili gladi. Od toga najmanje 28 miliona djece moralo je dom napustiti zbog ratova ili sukoba.
Navodi se kako se mnoga raseljena djeca suočavaju s pothranjenošću, otmicom, silovanjem i ubistvom.
“Djeca koja su prisiljena zbog rata i siromaštva napustiti dom, a koja čine najosjetljiviju grupu, kada dođu u stranu zemlju suočavaju sa diskriminacijom i ksenofobijom”, dodaje se.
Svako 200-to dijete u svijetu ima status izbjeglice, a Visoki komesarijat UN-a za izbjeglice (UNHCR) saopćio je kako je broj djece izbjeglica drastično porastao do 2005. do 2015. godine.
Veliku većinu migranta čine odrasle osobe, ali gotovo polovinu izbjeglica čine djeca, javlja Anadolu Agency (AA).
“Djeca koja već imaju traume zbog sukoba i nasilja, suočena su s raznim opasnostima među kojima se nalaze mogućnost utapanja u moru prilikom bjekstva, lošom ishranom, prekomjernom dehidracijom, otmicama od strane krijumčara ljudi, silovanjem, pa i ubistvom”, navodi se u saopćenju.
– U Jemenu u prosjeku svakih deset minuta od gladi umre dijete do pet godina –
U Jemenu, jednoj od zemalja koje se suočavaju sa najvećom humanitarnom krizom, u prosjeku svakih deset minuta od gladi umre dijete mlađe od pet godina.
Predstavnica UNICEF-a za Jemen Meritxell Relano ranije je izjavila kako je u toj zemlji sedam miliona ljudi na granici gladi, a polovinu njih čine djeca. Istakla je kako se 2,2 miliona djece suočava s akutnom pothranjenošću i da od toga 385.000 djece trebaju terapiju kako bi preživjela.
U Libiji, koja je poprište sigurnosne i političke krize, više od pola miliona djece treba pomoć. Veliki je broj djece izbjeglica i migranata koja prilikom pokušaja prelaska opasnog puta do Italije, padnu u ruke krijumčara ljudi.
– Najvišu cijenu plaćaju djeca iz Sirije –
Rat u Siriji traje od 2011. godine i njegove posljedice nesumnjivo osjećaju i najmlađi koji su lišeni osnovnih ljudskih prava.
Veliki broj te djece primorano je napustiti školovanje kako bi pomogli u prehranjivanju porodice, a prema podacima Međunarodnog udruženja za prava izbjeglica, djeca u Siriji plaćaju najvišu cijenu.
Ranije je zamjenik predsjednika pomenutog Udruženja Resul Demir kazao kako UNICEF-ov izvještaj iz septembra 2017. pokazuje da je sukobima u Siriji pogođeno oko 8,5 miliona djece. Od toga više od šest miliona je u Siriji, a oko 2,5 miliona van granica te zemlje.
Na stanje u kojem se nalaze djeca u Demokratskoj Republici Kongo često ukazuju međunarodne humanitarne organizacije.
Oko 150.000 djece u toj zemlji suočeno je s opašnošću od gladi, a sve je više djece koja su žrtve nasilja.
U Kongu je moguće primijetiti i djecu koja su postala ovisnici o narkoticima, a sve u cilju kako bi se njima lakše manipuliralo i kako bi bila korištena u sukobima.
Izvještaj UN-a i vlade Južnog Sudana pokazuje pretpostavke da 1,1 miliona djece mlađe od pet godina u 2018. godini neće imati pristup dovoljnim količinama hrane. Dodaje se kako je od toga 300.000 njih suočeno sa smrću.
– Troje od četvero djece migranata bude zlostavljano –
Izvještaj UNICEF-a i Međunarodne organizacije za migracije (IOM) pokazuje kako većina djece migranata koja se nađu na putu k Evropi, bude zlostavljana.
Podaci pokazuju da oko 75 posto djece migranata bude prisiljeno na rad i brak dok su još djeca, a nerijetko su i žrtve seksualnog zlostavljanja.
Navodi se kako su u opasnosti naročito djeca migranti iz subsaharske Afrike.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.