Danas se širom svijeta obilježava Svjetski dan osoba sa Down sindromom.
Upravo ovaj datum odabran je kako bi se njime označila jedinstvenost Downovog sindroma u trisomiji 21. hromosoma.
Svjetski dan osoba sa Down sindromom obilježen je prvi put 2006. godine u Singapuru. Nakon toga, mnoge organizacije pridružuju se obilježavanju ovog bitnog datuma.
Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog hromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća, a u zrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru hromosoma otkrio je još jedan hromosom viška. Tu su se, umjesto 2, nalazila 3 hromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 hromosoma.
Takav poremećaj nalazi se kod svakog čovjeka s Downovim sindromom. Nije ga moguće izmijeniti, niti liječiti.
Ime ovog sindroma potječe od Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom.
Važnost obilježavanja Svjetskog dana osoba sa Down sindromom
Važnost obilježavanja ovog datuma jeste u upoznavanju ostatka svijeta sa ovim poremećajem. Na takav način stiče se razumijevanje, a samim tim i poboljšanje položaja u društvu osoba sa Down sindromom.
Jedno od 650 novorođenčadi rađa se sa ovim sindromom, te je nemoguće utjecati na to. Ovakva osoba ima i zdravstvene poteškoće kao što su srčane greške i endokrinološki problemi i mnoge druge.
Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape, jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.
Nošenjem šarenih čarapa potičete pitanje i razgovor o osobama sa Down sindromom što može dorinjeti boljem prihvatanju istih u društvu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.