Federalna Vlada u saradnji sa Veterinarskim fakultetom u Sarajevu planira proizvodnju ruske vakcine Sputnjik lajt koja upola smanjuje mogućnost zaraze koronavirusom. Čeka se odgovor ruskog fonda.
Iako je Veterinaski fakultet u Sarajevu uputio Vladi Federacije Pismo interesa o potencijalnoj saradnji po pitanju tranfera tehnologije razvoja vakcina dekan o tome ne želi detaljisati. Kaže svi naučni kapaciteti fakulteta su na raspologanju građanima i institucijama.
Kako piše BHRT, u Vladi potvrđuju da se teži realizaciji inicijative u proizvodnji vakcine Sputnjik light.
– U narednom periodu obaviće se razgovori s Ruskim fondom direktnih investicija, kako bi se sagledale mogućnosti potencijalne saradnje i uslovi, te mogućnosti preuzimanja za proizvodnju vakcina „Sputnik lajt” na području Federacije BiH.
Iz Ambasade Rusije poručuju da je Ruska Federacija otvorena za saradnju uz napomenu da je za sva pitanja u vezi s vakcinama zadužen Ruski fond direktnih investicija.
– Smatramo da je svaka kooperacija na dobrobit naših naroda dobrodošla. Što se tiče proizvodnje vakcine u BiH, to će zavisiti od postojećih kapaciteta Bosne i Hercegovine, te eventualnih dogovora s Ruskim fondom direktnih investicija.
Imunolog Jasenko Karamehić, pozdravlja inicijativu da BiH u dijelu farmaceutske industrije bude samostalna. Činjenica je, dodaje, da smo deficitarni sa stručnim kadrom.
– Zatvoren je Institut ili Klinika za Imunologiju u Univerzitetskom kliničkom centru Sarajevo. To je meni van pameti. Mene niko ništa nije konsultovao. Ja sam otišao u mirovinu prije par godina i kada sam jednom došao zaprepastio sam se da više nema nigdje onih ljudi koje sam ja stvorio, a da me niko ništa nije kao šefa imunologije, kao pionira, kao barda imunologije nije pitao – kazao je Karamehić.
Da nije lako proizvesti vakcinu, poručuju i iz Bosnalijeku.
Naglašavaju da se radi o složenoj i strogo kontrolisanoj proizvodnji uz velika ulaganja. Isto smatraju i u renomiranim farmaceutskim kompanijama regiona. Za sada je proizvodnju ruske vakcine protiv koronavirusa pokrenuo institut Torlak u Beogradu, odakle najavljuju da će prioritet u distribuciji vakcina imati zemlje regiona, među kojima i BiH.
– U ovom trenutku Bosnalijek ostaje posvećen svojim razvojnim planovima i proizvodnji visokokvalitetnih lijekova i drugih proizvoda, te sada nema namjeru razvijati proizvodnju vakcina – kažu iz Bosnalijeka.
– Za sada, Galenika ne planira proizvodnju vakcine. Strateški smo fokusirani na inovacije u kompaniji i portfoliju proizvoda, za dobrobit potrošača i tržišta – navode iz Galenike.
Karamehić ističe da ipak nema razloga da BiH ne proizvodi vakcine. Kaže susjedne zemlje bi mogle pomoći pri formiranju nukleusa za proizvodnju. Podsjeća da su Srbija i Hrvatska imale vrhunske institute.
– Sada je sve to jako teško vratiti, staviti ljude, ponovo proizvesti to. To je bio jedan ogroman napor. Ja opet kažem, podržavam sve pozdravljam da BiH postane nezavisna i da ne moli nikog ni za milostinju, ni za donacije. Evo šta je bilo sa vakcinama – dodao je Karamehić.
Da li će BiH prije nabaviti ili proizvesti vakcine – još jedno je pitanje iz ambisa bh. nelogičnosti. Incijative ima, a hoće li biti volje, mogućnosti i prije svega novca, ostaje da vidimo.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.