Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine (HNS BiH) na svom 12. zasjedanju održanom u subotu u Mostaru usvojio je Deklaraciju u kojoj se, među ostalim, naglašava potreba za ravnopravnošću Hrvata s ostala dva konstitutivna naroda.
Predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović istaknuo je kako je primarni prioritet čuvati svoju sigurnost, stabilnost i mir.
“Ima puno onih koji bi na drugačiji način rješavali pitanje odnosa u BiH, toliko je žrtava bilo diljem BiH, a i drugdje, da bi mi danas imali tu daytonsku ili parišku Bosnu i Hercegovinu i mislim da se nitko nema pravo igrati s tim. Kada je u pitanju rastuća inflacija i nezadovoljstvo građana stalnim rastom cijena, ekonomskih preduvjeta ima, ali moramo drugačije donositi odluke, moramo stvarno donositi odluke i uvjeren sam da se i socijalni problemi mogu uravnotežiti, a i fiskalna problematika potpuno izanalizirati. U svakom slučaju, svi oni koji bi galamom nešto ovdje rješavali, bez obzira gdje sjede, ja ću im isto poručiti – mi ćemo učiniti sve da ni unitaristi ni separatisti ne podijele i ne unište BiH. Mislim da za to HNS u sebi ima snagu i mislim da je to jedini put za BiH, otvoriti vrata Europe”, kazao je Čović.
Dodao je kako nema smisla donositi nešto što je neprovodivo, komentirajući pitanje preglasavanja vezano za Južnu plinsku interkonekciju.
“Upozoravao sam na fini način da nešto što je neprovodivo nema smisla donositi. Postavlja se pitanje je li to netko namjerno uradio da bi sve to stajalo, a tobože nekoga drugog optuživao za neke ruske i ne znam ni ja kakve interese. Na nama je da vrlo brzo djelujemo, ali da podsjetim partneri iz Federacije bili su usuglasili zakon noć prije sjednice Vlade, da bi sutra javili da ne može jer je pritisak bio jak. Razumijem i pritiskače, ali ovo je naša domovina. Ja ne želim biti odgovoran za bilo što loše u BiH, a pokušaj da to radi tvrtka na način na koji se to radilo ne može biti strateški interes nikoga osim nekog pojedinca. Ponavljam, morat ćemo vrlo brzo raditi jer interes Hrvatske je da što prije uspostavimo taj pravac, a opet, kad bismo svi to željeli trebalo bi nam šest-sedam godina da to realiziramo”, kazao je Čović.
Istaknuo je kako misli da je Hrvatski narodni sabor BiH ostvario svoj strateški cilj u interesu hrvatskog naroda u izgradnji zajedništva.
“Na današnjem zasjedanju uspjeli smo otvoriti pitanje onoga što danas jest problem, a to je funkcioniranje u BiH ne samo za hrvatski narod nego općenito. Naravno, naglasili smo strateške interese hrvatskog naroda, mi smo ih prepoznali kroz tri stvari, a to su legitimno predstavljanje Hrvata i potpuna ustavna jednakopravnost, ekonomska i socijalna osjetljivost i sigurnost, te naš europski put, odnosno integracijske ambicije BiH uopće. Te tri stvari postavili smo prije tri godine, ali ni jednu nismo doveli do kraja i o tome smo danas raspravljali. Mislim da je HNS BiH ostvario svoj strateški cilj u interesu hrvatskog naroda u izgradnji zajedništva, a istovremeno ostavio dovoljno autonomnosti svakoj političkoj stranci da može voditi svoju politiku rasterećena od bilo kakve stege onoga što se zove zajedništvo”, kazao je Čović.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.