Komentarišući odluku Ministarstva zdravstva KS o povratku svih učenika u školske klupe, pomoćnik ministra zdravstva FBiH Goran Čerkez je kazao kako je Krizni štab Ministarstva zdravstva FBiH donio jasne okvire i mjere u vezi sa odvijanjem nastave.
- Naša preporuka je bila da samo učenici do četvrtog razreda imaju nastavu u školama. Nadam se da su Ministarstvo zdravstva KS, Zavod za javno zdravstvo KS i Krizni štab ministarstva zdravstva KS dobro procijenili epidemiološku situaciju i da su donijeli odgovarajuće mjere u vezi sa odvijanjem nastave. Naš cilj, prilikom donošenja preporuka, je smanjiti rizik od širenja virusa na najmanju moguću mjeru, jer je nemoguće u potpunosti isključiti sav rizik. Odvijanje nastave u školama nosi visok stepen rizika od širenja virusa – kazao je Čerkez.
Prema njegovim riječima, u slučaju odvijanja nastave u školama treba voditi računa o mnogo faktora, a odgovornost je podijeljena na veći broj “učesnika”.
- Odgovornost za smanjenje rizika je je na Ministarstvu zdravstva, odnosno na Kriznom štabu, koji trebaju dobro procijeniti situaciju prije donošenja odluke. Odgovornost je i na ministarstvu obrazovanja koje treba da osigura sredstva za provođenje nastave, kao i za donošenje odluke o načinu izvođenja nastave. Odgovornost je i na školama, koje trebaju provesti te odluke, kako bi se spriječilo širenje virusa koje bi dovelo do zatvaranja škola. Ništa manju odgovornost snose i roditelji, koji trebaju educirati djecu i razgovarati s njima, te im objasniti da se poslije nastave ne trebaju okupljati na igralištima, ili u kafićima, kako bi se spriječilo širenje virusa. Značajan faktor su i nastavnici, koji sve sastanke, poput sjednica nastavnog vijeća ili roditeljske sastanke trebaju obavljati online – pojasnio je Čerkez.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.