Centralna banka Kosova saopštila je da prelazna faza primjene uredbe kojom se zabranjuje korištenje dinara ne može trajati duže od tri mjeseca.
Iz ove banke su naveli da su sačinili novi plan za olakšavanje primjene efekata uredbe na gotovinske operacije u određenim zajednicama.
Planom je predviđena i “privremena suspenzija takse koja se primjenjuje za otvaranje filijala/kancelarija kako bi se podstakle licencirane nebankarske finansijske institucije (sa naglaskom na razmjeni) da otvore kancelarije u kosovskim opštinama sa srpskom većinom, posebno u četiri sjeverne opštine”.
CBK je saopštila da o planu obavještava javnost sa “dodatnim radnjama za koje se očekuje da će biti sprovedene u najkraćem mogućem roku, ali ne dužem od tri mjeseca, u saradnji sa bankama i drugim finansijskim institucijama”.
“Ove radnje se preduzimaju pored konstruktivnog angažovanja na omogućavanju što efikasnijeg mehanizma transfera sredstava iz Srbije na Kosovo, preko bankovnih računa i već poznatih modela, predstavljenih u pismu prijedloga Centralne banke Kosova sa spremnošću da se ispita svaka opcija”, dodaje se u saopštenju.
Veliki broj Srba okupio se danas na protestu u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice odakle su pozvali da odluka o ukidanju dinara na Kosovu bude stavljena van snage i da se, kako su rekli, srpskom narodu omogući pravo na život.
Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je ranije danas da Priština ne može da poništi odluku o uvođenju evra kao jedine valute na Kosovu i ukidanju dinara.
Uredba koja predviđa da je evro jedina valuta za gotovinska plaćanja na Kosovu stupila je na snagu 1. februara uprkos snažnom međunarodnom pritisku da bude odgođena njena primjena.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.