13.1 C

Čelik prije 30 godina postao prvak države

Prva sezona Nogometne lige Bosne i Hercegovine odigrana je 1994. godine.

- Izbori 2024 -

U takmičenju su učestvovale 22 ekipe koje su bile podijeljene u 4 grupe: grupa Jablanica (6 ekipa), grupa Sarajevo (6), grupa Tuzla (6) i grupa Zenica (4). Prve dvije ekipe svake grupe su igrale play-off za takmičenje u finalnoj grupi.

Finalnu grupu su na kraju sačinjavale 4 ekipe, gdje su igrale svaka ekipa sa svakom po jednu utakmicu. Pobjednik prve sezone nogometne lige Bosne i Hercegovine bio je zenički Čelik.

Nogometaši Čelika su do prvog naslova prvaka države stigli pobijedivši u svim utakmicama. U grupnoj fazi su bili bolji od ekipa: Rudara iz Zenice (4:0), Slavena iz Živinica (3:1) i Veleža (6:2).

“Crno-crveni” su u play-offu s rezultatom 1:0 bili bolji od Gradine iz Srebrenika.

U finalnoj grupi koja je odigrana na stadionu Bilino polje u avgustu i septembru 1994. godine, Zeničani su upisali još tri pobjede i to nad ekipama: Željezničara (3:2), Sarajeva (3:1) i visočke Bosne (1:0).

Šef stručnog štaba Čelika, Nermin Hadžiahmetović, zasluženo je 1994. godine proglašen za najuspješnijeg trenera.

Najbolji igrač finalnog turnira bio je lijevo-krilni napadač “Crno-crvenih” Admir Hasančić, dok je Sabahudin Bujak podijelio titulu najboljeg strijelca s Dželaludinom Muharemovićem iz Željezničara.

Nakon ovog naslova prvaka uslijedila su još dva, kao i dva naslova pobjednika Kupa BiH.

Danas se Čelik takmiči u Prvoj ligi Federacije BiH, s ambicijama da u skorijoj budućnosti se vrati u društvo najboljih gdje mu je i mjesto.