Povećanje cijene električne energije u Republici Srpskoj i iznosa minimalne plate u Federacije Bosne i Hercegovine dovest će do lančanog poskupljenja širom Bosne i Hercegovine u uslužnim i prodajnim djelatnostima, rekao je za N1 rekao ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Obje entitetske vlade, odnosno resorna ministarstva rade bez konkretnog plana i procjena, a ceh će ponovo plaćati građani.
“Poskupljenje energije je element koji mora da bude ukalkulisan u bilo koju proizvodnu cijenu. Bilo da pružate usluge ili porizvodite nešto, ako trošite energiju koja je poskupjela, taj trošak mora ući u konačnu cijenu koju plaća kupac. U RS će doći do lančanog povećanja cijena jer taj trošak koji je nametnut od resornih ministarstva/vlade, neko mora da plati – platit ćemo to kao građani i kao privreda, a privreda mora svoj trošak prebaciti na kupce jer bi u protivnom vršila porizvodnju s većim troškom od prihoda i bankrotirala. U RS se može očekivati da će doći do poskupljenja u prodavnicama i da skuplje plaćamo utrošenu energiju što je veliki opterećenje za bilo koju porodicu”, rekao je Pavlović za N1.
Kao krivca naveo je i Elektroprivredu RS koja nije bila aktivna prethodnih 30 godina jer u pogon nije pustila niti jedan proizvodni kapacite, a posebno ne onaj sa hidropotencijalom.
“Cijena megavat sata u proizvodnji termoelektrane košta skoro 100 eura, a hidropotencijala oko 20 eura. I najveći grijeh je što nismo razvili hidropotencijal kao jeftini izvor energije, a došli smo u situaciju da potencijali termoelektrana ne rade jer nema uglja, a izvozimo ga u Srbiju”, rekao je Pavlović.
Upozorava da će i Federacija BiH biti pogođena povećanjem minimalne plate pa će rasti cijene i u ovom bh. entitetu.
“Da su predstavnici resoronog ministarstva FBiH proučili posljedice povećanja minimalne plate u RS u decembru 2023. godine, onda bi shvatili koje će posljedice to biti u FBiH ako se usvoji. Značajan broj kompanija koje su radnointenzivne su prestale da rade, a oni koji koriste radnu snagu kao element proizvodnje – pekari, frizeri, kozmetičari itd. – su poskupjeli. To će poskupljenje pojesti povećanje plate i napraviti štetu samim sebi. Sindikati moraju da se bore za opterećenje plata koje je razumno, a ne ciljno orijentisano punjenju direktnih poreza i budžeta entiteta, odnosno kantona. Povećanje minimalne plate isto je što i povećanje cijene struje – da javni sektor ne ostane nedirnut na račun poslodavca i radnika, odnosno građana”, rekao je Pavlović za N1.
Poručio je kako je potrebno da proizvodimo vlastitu hranu kada god i gdje god možemo.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.